Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Edukacja  /  Inne  /  Literatura

"Welewetka. Jak znikają Kaszuby" - spotkanie autorskie ze Stasią Budzisz

  • Wydarzenie archiwalne: 06.05.2024
Miejsce:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w BydgoszczyBydgoszcz, ul. Jana Kazimierza 2

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką książki "Welewetka. Jak znikają Kaszuby" - Stasią Budzisz.

Odbędzie się ono 6 czerwca (czwartek), o godz. 17.30, w Sali Wystawowej WiMBP w Bydgoszczy (wejście od ul. Jana Kazimierza 2).

Stasia Budzisz, reporterka specjalizująca się w krajach byłego bloku radzieckiego, tym razem kieruje swoje bezkompromisowe spojrzenie na Kaszuby, krainę własnego dzieciństwa. Z zachowanych zdjęć, rodzinnych wspomnień i legend oraz rozmów ze świadkami burzliwych dziejów regionu buduje intrygujące połączenie reportażu historycznego i rodzinnej sagi. Welewetka to opowieść o losie kaszubskiej mniejszości, cały czas będącej w rozdarciu, traktowanej podejrzliwie, wciąż poszukującej własnej tożsamości.

"Chciałam być Polką, czystą Polką i tylko Polką, ale z tą moją polskością wiecznie było coś nie tak. Wstydziłam się kaszubskiego akcentu i chłopskiego pochodzenia. Wstydziłam się, że moja rodzina nie kultywuje prawdziwych polskich tradycji.

Kompleks kaszubski nie jest niczym nowym. Dojrzewał w nas, Kaszubach, latami, żeby nie powiedzieć wiekami. Winę można rozłożyć na wszystkich. I na Niemców, i na Polaków, i na Kaszubów. Czasem myślę, że najbardziej na nas, Kaszubów. „Nas”. Mówię tak od niedawna, może od roku."
(Fragment pochodzi od wydawcy)


Liczymy na burzliwą dyskusję. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki oraz zdobycia autografu autorki.Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy