Weekend z wydarzeniami Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej
Zachęcamy do uczestnictwa w atrakcjach odbywających się w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy w ramach wydarzenia Cafe Bulwar / Nocne Marki przygotowanego wspólnie z Bydgoską Organizację Turystyczną. Nasza instytucja zaprasza na wystawy i warsztaty, otworzy, niedostępny na co dzień refektarz w budynku przy ul. Gdańskiej, a najodważniejsi po zmroku zwiedzą Exploseum.
27 września (piątek)
I. trasa „wodno-mączna”
miejsce: Muzeum Okręgowe, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
termin: 27 września, 2024 r., godzina: 18.00-19.00 (I grupa), 19.00-20.00 (II grupa), zwiedzanie z pracownikiem MOB
- wystawa stała „Od Starego Rynku do pl. Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”
- wystawa czasowa „POWROTY Stary Fordon 1973–2023 SUPPLEMENTUM”
opis wydarzenia:
Jeśli interesuje Cię historia Bydgoszczy i chciałbyś z nami spędzić piątkowy wieczór, zapraszamy na wyjątkowe oprowadzanie po wystawach w Spichrzach nad Brdą. Zabierzemy Was w podróż po historii miasta wzdłuż rzeki Brdy, od Starego Rynku i Śródmieścia aż po sam Fordon i Wisłę. Podczas oprowadzania będziecie mogli dowiedzieć się:
- o potędze bydgoskiej gospodarki rzecznej,
- jak żyli szyprowie,
- gdzie odbywały się największe regaty w Polsce,
- jak wygląda największa berlinka na świecie.
Zachęcamy tym bardziej, że to już ostatnie dni wystawy „Powroty Stary Fordon 1973-2023 Supplementum” – nie przegapcie okazji, by ją zobaczyć!
Budynek dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, ilość osób: 20-25
II. Muzeum Okręgowe, Exploseum, ul. Alfreda Nobla
termin: godz. 19.00 (grupa I – przewodnik z ByLOTu), godz. 19.15 (grupa II – pracownik MOB), ilość osób: do 15 osób na grupę
- wystawa stała
- wystawa czasowa „Groza – w drodze do szaleństwa
opis wydarzenia:
Czy zastanawialiście się jak wyglądają budynki dawnej fabryki materiałów wybuchowych z okresu II wojny światowej NOCĄ? Piękne i posępne kuszą swoim specyficznym wyglądem. Dzięki „Cafe Bulwar & Nocne Marki” w piątek 27.09.2024 Exploseum będziecie mogli zwiedzić po zmroku. Nocne wędrówki po tym unikatowym obiekcie, odbędą się z przewodnikiem w dwóch grupach o godzinie 19.00 i 19.15. Dowiecie się między innymi o tym jak wyglądała produkcja nitrogliceryny w tych ponurych budynkach, o historii obiektu i losach jego pracowników w czasach okupacji niemieckiej. Niewykluczone jest także to że spotkacie naszego Zmorka – przyjaznego duszka strefy NGL, na której znajduje się Exploseum. To jedyna taka szansa, aby zwiedzić nasze Muzeum po zmroku!
28 września (sobota)
I. trasa „kulinarno-zdrowotna”:
miejsce: Muzeum Okręgowe, gmach główny, ul. Gdańska 4, refektarz
termin: sobota, 28 września 2024 r., godz. 18.00–19.00 (I grupa), 19.00–20.00 (II grupa)
- zwiedzanie z pracownikami MOB
- refektarz
- wystawa stała „OBRAZY NIE– / RZECZYWISTOŚCI”
- wystawa stała „Jan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków”
- sala audiowizualna
opis wydarzenia:
Zapraszamy do odwiedzenia refektarza, najstarszej w Bydgoszczy jadalni. W miejscu tym trwają obecnie prace konserwatorskie, które będziecie mogli zobaczyć w towarzystwie naszego specjalisty. Konserwator odkryje przed Wami tajniki swojego warsztatu. Opowie jak przebiegają prace nad odnawianiem unikatowych malowideł ściennych. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie naszych wystaw prezentujących sztukę XIX i XX w., W szczególności kolekcję Wandy i Leonarda Pietraszaków.
Budynek dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, ilość osób: 20-25
II. Muzeum Okręgowe, Apteka pod Łabędziem, ul. Gdańska 5
termin: godz. 18.00-19.00 / 19.00-20.00, zwiedzanie z pracownikiem MOB
- wystawa stała „Aptekarstwo bydgoskie”
- wystawa czasowa
- warsztaty z pracownikiem MOB
opis wydarzenia:
Podczas naszego spotkania stworzymy aromatyczne i zdrowe herbatki ziołowe, korzystając z receptur opracowanych przez dr inż. Katarzynę Sadowską z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej. Poznamy właściwości popularnych ziół oraz dowiemy się, jak je odpowiednio łączyć, aby uzyskać unikalne smaki i dobroczynne działanie. Zyskamy również umiejętność parzenia leczniczych mieszanek ziołowych, a przygotowane przez nas herbatki weźmiemy ze sobą do domu. Serdecznie zapraszamy!
Budynek dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, ilość osób: 20-25
Zapisy na wydarzenia prowadzi ByLOT. [LINK]
Zadanie publiczne pn. „Stworzenie Strategii rozwoju markowych produktów turystycznych oraz marki turystycznej Bydgoszczy wraz z wdrożeniem pilotażowych działań i promocją markowej oferty turystycznej miasta”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z umową nr 2024/0043/2770/UDOT/DT/BP/DSJ z dnia 19.06.2024 oraz Miasta Bydgoszcz, zorganizowanych przez Bydgoską Lokalną Organizację Turystyczną (ByLOT) i Miasto Bydgoszcz.
Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy