Weekend seniora z kulturą – dzień 2
Weekend seniora z kulturą odbędzie się w dniach 29.09–1.10.2023 r.
30.09.2023 Weekend seniora z kulturą:
- 10.00: E-Biblioteka bez tajemnic
Wprowadzimy w świat e-czytników i e-usług biblioteki, pokażemy jak korzystać z katalogów elektronicznych, jak czytać e-booki i e-prasę oraz słuchać audiobooków.
Prowadząca: Paulina Czerwińska
Miejsce: Biblioteka Główna, Sala wykładowa, Stary Rynek 24
Wstęp wolny
- 11.00: Projektor
W ramach Weekendu seniora z kulturą zapraszamy seniorów na specjalny pokaz filmu Clinta Eastwooda, w którym gra on również główną rolę. Jest to historia Walta Kowalskiego, emerytowanego weterana, którego spokój zostaje zburzony przez nowych sąsiadów.
Zapraszamy na kino w starym stylu, które przepełnione jest sentymentalnym obrazem przyjaźni na tle nierówności społecznych.
Miejsce: Biblioteka Główna, Strych, Stary Rynek 24
Wstęp wolny
- 11.00: Muzyczna droga do zdrowia
Uświadomimy jaką rolę spełnia muzyka w aktywizacji seniorów, wykonamy ćwiczenia zaczerpnięte z Mobilnej Rekreacji Muzycznej, polskiej metody muzykoterapii i profilaktyki muzycznej.
Prowadząca: dr Michalina Radzińska
Miejsce: Biblioteka Główna, Sala wykładowa, Stary Rynek 24
Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 512 806 564. Liczba miejsc ograniczona
- 12.00: Polka dots, czyli kropkowanie dla każdego! – warsztaty arteterapeutyczne
Dot painting, czyli malarstwo kropkowe – wywodzi się ze sztuki australijskich Aborygenów, którzy tworzyli swoje wzory na pustynnym piasku. Kropkowanie ich odprężało, przez co miało wymiar mistyczny. Na warsztatach z Michaliną Radzińską – arteterapeutką – wypróbujemy tę technikę zdobienia, która skutecznie poprawia koncentrację, pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Symetryczne, powtarzające się barwne punkty dają poczucie równowagi i spokoju. Kropkowanie, choć proste, niezwykle wciąga i pozwala umysłowi odpocząć, a mimowolnie tworzy się piękne, nietypowe dzieła, które staną się niebanalną ozdobą każdego wnętrza.
Prowadząca: dr Michalina Radzińska
Miejsce: Biblioteka Główna, Sala wykładowa, Stary Rynek 24
Wstęp wolny, obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 512 806 564. Liczba miejsc ograniczona
- 13.00: Pracownia Regionalna skarbnicą wiedzy o Bydgoszczy – zwiedzanie
W Pracowni Regionalnej zaprezentujemy najwartościowsze zbiory, które na co dzień udostępniane są w wersji elektronicznej. Są to dokumenty, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców Bydgoszczy zamieszkałych tu na przełomie XIX i XX wieku, a które odkrywają przed nami „tajemnice” życia codziennego. Zobaczyć będzie można m.in.: pierwsze czasopismo bydgoskie w języku polskim „Dziennik Tygodniowy Departamentu Bydgoskiego”, gazetę codzienną „Dziennik Bydgoski”. Poza tym zaprezentujemy sposób przeglądania zdigitalizowanych gazet, które posiada biblioteka, pokażemy również kolekcję ksiąg adresowych, które ukazywały się w Bydgoszczy od 1855 r. do 1936/37 oraz wskażemy na inne, współczesne wydawnictwa mówiące o naszym regionie i naszym mieście.
Miejsce: Biblioteka Główna, Pracownia Regionalna, Stary Rynek 24
Wstęp wolny
- 14.00: „Jestem robotnikiem kultury – Andrzej Szwalbe na łamach bydgoskiej prasy” – prezentacja bydgoskiego patrona roku
Referat przedstawi wyniki kwerendy przeprowadzonej w zasobach powojennej prasy codziennej wydawanej w Bydgoszczy. Przybliży zarówno postać Andrzeja Szwalbego, który został patronem roku 2023, jak i zbiory Pracowni Regionalnej WiMBP w Bydgoszczy, czyli tytuły gazet wydawanych po 1945 roku (m.in. „Ilustrowany Kurier Polski”, „Gazetę Pomorską”, czy „Dziennik Wieczorny”). Czasopisma te zostały zdigitalizowanie, dzięki czemu zyskaliśmy możliwość wyszukiwania konkretnych informacji. Podczas prezentacji zostaną zaprezentowane wyniki tych poszukiwań wraz z najciekawszymi wycinkami prasowymi. Będzie można poczuć atmosferę czasów, w których żył i działał Andrzej Szwalbe.
Miejsce: Biblioteka Główna, Sala wykładowa, Stary Rynek 24
Wstęp wolny
Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy