Watra baśni sędziwej. Huculska sztuka ludowa ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Sztuki plastyczne

Watra baśni sędziwej. Huculska sztuka ludowa ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

  • Wydarzenie archiwalne: 01.04.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
Huculiana zgromadzone w zbiorach Działu Etnografii grudziądzkiego Muzeum są reprezentatywną kolekcją sztuki ludowej Karpat Wschodnich. Pozyskiwane latami przez badacza Huculszczyzny majora Henryka Gąsiorowskiego, dają możliwie pełny obraz plastyki mitycznej krainy Hucułów, o której pisał Antoni Ossendowski: „Czyż nie rozbrzmiewają baśni tęsknotą obyczaje starodawne, gusła, talizmany, zaklęcia i obok nauki Chrystusa — gorejąca płomiennie z krwi i kości huculska wiara ludowa, przepojona żywicą i tchnieniem „dujawic“, przeszłości bujnej rozedrgana echem, — tak prosta, choć mroczna niekiedy i grzeszna, za to górom tym bliska niewymownie i droga osiedlom samotnym, rozrzuconym od Gorgan do Prutu i Czeremoszu? Piękna baśń! Któż miałby serce, by cieszyć się, gdy żywa watra tej baśni sędziwej zagaśnie bez śladu?”.
Dlatego w duchu solidarności z walczącą Ukrainą pragniemy zaprezentować część onegdaj wspólnego dziedzictwa, jakim jest huculska sztuka ludowa – bliska sercom Polaków i Ukraińców. Ekspozycja, na której zgromadzono historyczne wyroby pokuckiej ceramiki, elementy stroju, biżuterii i rzemiosła artystycznego wzbogacona została o współczesne artefakty inspirowane dawną sztuką huculską – drzeworyty, ikony malowane na szkle oraz naczynia i pisanki, które wciąż zachwycają siłą twórczej ekspresji ożywiającej ogień „watry baśni sędziwej” nie dając jej zgasnąć!

Wystawa prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum, ul. Wodna 3/5, od 1 kwietnia 2022 r., od godziny 12.00

Kurator wystawy - Łukasz Ciemiński
Opracowanie materiałów graficznych - Emilia Markot-Borkowska
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów działu etnografii grudziądzkiego Muzeum, zbiorów rodziny Gąsiorowskich oraz z kolekcji Łukasza Ciemińskiego.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu