Warsztaty edytorskie w Książnicy Kopernikańskiej
Edytorskie Koło Naukowe Wyjustowani zaprasza do udziału w warsztatach edytorskich, które odbędą się 12 i 28 marca oraz 9 kwietnia, 7 i 23 maja i 6 czerwca. W trakcie zajęć poznasz tajemnice współczesnego edytorstwa naukowego, kulisy pracy w najlepszym wydawnictwie i sztukę pięknej książki od najdawniejszych czasów. Dowiesz się, gdzie należy stawiać przecinki i jakie wyrażenia są niepoprawne w języku polskim. Dzięki warsztatom zdobędziesz praktyczną wiedzę edytorską - książka stanie się dla Ciebie czymś więcej niż tylko zbiorem zadrukowanych stron. Zgłoszenia mailowe przyjmujemy pod tym adresem: warsztaty@ksiaznica.torun.pl. Liczba miejsc jest ograniczona.
- 12 marca: Sztuka książki - od ksiąg rękopiśmiennych przez inkunabuły do współczesnych książek.
Prowadzące: Jessica David, Wanessa Polańska. Czy książki to sztuka? Na to pytanie odpowiemy podczas warsztatów. W trakcie zajęć odwiedzimy starożytną Mezopotamię, Egipt i Cesarstwo Rzymskie. A potem... ruszymy dalej. W trakcie tej fascynującej podróży poznasz książki pisane w średniowieczu, a następnie te drukowane, które rozpowszechniły się na całym świecie, przyczyniając się do rozwoju cywilizacji. - 28 marca: Typografia współczesnej książki.Prowadzące: Dagmara Maciejewska, Jolanta Dobrzeniecka. Zajęcia rozpoczniemy od wyjaśnienia, czym właściwie jest typografia i gdzie możemy zobaczyć efekty jej działań. Opowiemy o budowie książki i roli typografii we współczesnym marketingu. Wyjaśnimy również podstawowe pojęcia typograficzne takie jak font, czcionka, krój pisma czy kerning. Scharakteryzujemy też związane z tematyką warsztatów zjawiska spotykane na współczesnym rynku wydawniczym.
- 9 kwietnia: Proces wydawniczy.
Prowadzący: Michał Jaromir Kosmalski, Filip Bukowski. Trzecie spotkanie warsztatowe poświęcimy procesowi wydawniczemu. Poznasz etapy, które autorski tekst musi przejść, aby został dopuszczony do druku. W trakcie zajęć omówimy różnice między rodzajami wydawnictw (komercyjne, naukowe, self-publishing) oraz kwestie promocyjne. - 7 maja: Poprawność językowa.
Prowadzące: Wiktoria Centkowska, Sandra Wiśniewska. Podczas tego spotkania dowiesz się, gdzie postawić przecinek, jakie wyrażenia nie są poprawne w języku polskim oraz dlaczego warto mówić i pisać poprawnie. Poznasz zasady interpunkcji, ortografii i gramatyki języka polskiego. Dzięki temu nauczysz się posługiwać poprawną polszczyzną w każdej sytuacji, bez zbędnych rusycyzmów i anglicyzmów. - 23 maja: Podstawy współczesnego edytorstwa.
Prowadzące: Katarzyna Płońska, Patrycja Rębisz. Czym jest tekstologia? Czym się różnią tekst, utwór i przekaz? W jaki sposób ustalić autora? Czy Epilog należy do Pana Tadeusza? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź w trakcie zajęć z podstaw edytorstwa naukowego. Zajrzysz przez ramię edytorowi, razem z nim rozwiążesz edytorskie problemy i dowiesz się, czy naprawdę można nazwać go literackim detektywem. - 6 czerwca: Edycja cyfrowa jako nowa tendencja w edytorstwie naukowym.
Prowadzące: Katarzyna Płońska, Patrycja Rębisz. Podczas tych zajęć postaramy się odpowiedzieć na pytania: czym jest naukowa edycja cyfrowa, jakie narzędzia wykorzystuje i czy zawsze jest ona niezbędna. Poznasz również polskie i zagraniczne edycje cyfrowe powstałe na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
Początek zajęć o godz. 18.00.
Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu