warsztat samoobrony i asertywności WenDo
Inne

warsztat samoobrony i asertywności WenDo

  • Wydarzenie archiwalne: 06.05.2023
Miejsce:
Młyn KulturyToruń, ul. Kościuszki 75-77

Zapraszamy na warsztat samoobrony i asertywności WenDo.


Kiedy?
6-7 maja, godz. 10-16

Dla kogo?
Kobiety oraz osoby queerowe (z doświadczeniem socjalizacji do roli kobiety) w wieku 20-50 lat, które pracują w sektorze kreatywnym i edukacji.

Czym jest WenDo?
WenDo to w polskim tłumaczeniu “droga kobiet” (Wen – skrót od ang. women – kobiety, Dō – jap. droga). Jest to metoda samoobrony i asertywności, która łączy w sobie zarówno techniki samoobrony fizycznej, jak i psychicznej. Duży nacisk kładzie na wzmocnienie asertywnej postawy, którą cechuje świadomość własnych granic, pewność siebie oraz jasna, spójna komunikacja z innymi.

WenDo skierowane jest do osób socjalizowanych do roli kobiecej, ponieważ dostosowane jest do specyfiki tego doświadczenia, uwzględniając perspektywę płci społeczno-kulturowej (gender) i perspektywę feministyczną.

Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.

Podczas zajęć będziemy:    • wzmacniać umiejętności rozpoznawania oraz ochrony własnych granic,

    • poznawać techniki samoobrony fizycznej,

    • ćwiczyć asertywną komunikację,

    • wzmacniać poczucie siły i pewności siebie.
Metody z jakich będziemy korzystać to ćwiczenia dot. pracy z oddechem i głosem, ćwiczenia z zakresu efektywnej komunikacji, symulacje, dyskusje w małych grupach i plenarne, scenki. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, krzyk.

Osoby uczestniczące w warsztacie biorą odpowiedzialność za stan swojego zdrowia fizycznego i emocjonalnego.

Sytuacje, w których w jednym warsztacie zamierzają wziąć udział osoby pozostające w bliskich i hierarchicznych relacjach (matki i córki, pary, pracownice i przełożone, nauczycielki i uczennice), powinny być konsultowane z prowadzącymi.

Osoby w trakcie leczenia psychiatrycznego, osoby, które ostatnio przeżyły kryzys emocjonalny lub chorują na depresję, powinny swoją decyzję o udziale w warsztacie WenDo skonsultować z lekarką/zem prowadzącą/ym lub psychoterapeut/k/ą. Konsultację zalecamy wszystkim osobom, które mają wątpliwości co do tego, jak warsztaty mogą wpłynąć na ich stan. Informacje związane ze stanem zdrowia (problemy zdrowotne, fakt bycia w ciąży itp.) należy zgłosić osobom prowadzącym przed warsztatem. Jeśli złe samopoczucie pojawi się w trakcie zajęć również warto o tym poinformować.

Ważne! Warsztaty WenDo są zaplanowane jako całość - nie ma możliwości wzięcia udziału tylko w jego części.

Zapisy i opłata:
Wyślij formularz zgłoszeniowy, na końcu którego zobaczysz link do biletów.

300 zł w przypadku zakupu biletu do 21.03
360 zł w przypadku zakupu biletu po 22.03

Prowadzące:
Iza Gawęcka - kulturoznawczyni, ogarniaczka projektów społecznych, trenerka kompetencji miękkich. Specjalizuje się w facylitacji, czyli sprawianiu, że spotkania są efektywne, przyjazne i w pełni wykorzystują potencjał zespołu. Koordynatorka autorskiego projektu Okno na teatr, wykorzystującego historie lokalne, który od 2012 roku trafia do młodzieży z małych miejscowości i wsi. Aktorka Kolektywu Polka i spektaklu Kuracjuszki. Aktywistka społeczna, feministka.

Gabriela Galdamez Munoz - Bodyworkerka, feministka. W życiu prywatnym i zawodowym interesuje się tematem integracji i połączenia (z własnym ciałem, innymi osobami, przyrodą) oraz dobrostanem psychofizycznym i społecznym. Współtwórczyni ekofeministycznego kolektywu W(y)Puszczone, zajmującego się organizacją wzmacniających obozów leśnych dla dziewczynek *i kobiet* oraz kolektywu Ucieleśnienie, zajmującego się wspieraniem oddolnych grup aktywistycznych poprzez indywidualne sesje masażu i warsztaty.Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Toruń ul. Kościuszki 75-77
87-100 Toruń
tel.: 603 773 74 35