<i>Wąbrzeźno okiem secesji</i>, wystawa
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wąbrzeźno okiem secesji, wystawa

  • Wydarzenie archiwalne: 21.04.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Wąbrzeski Dom KulturyWąbrzeźno, Wolności 47

Zapraszamy Państwa do Wąbrzeskiego Domu Kultury na wystawę Mateusza Rzeczewskiego Wąbrzeźno okiem secesji.


„Celem mojej wystawy jest zaprezentowanie piękna secesji, stylu modnego na przełomie XIX i  XX wieku zarówno w architekturze, sztuce, jak i w modzie. Pragnę zwrócić uwagę gości przede wszystkim na lokalne dzieła secesji, z którymi mamy do czynienia niemalże codziennie. Na wystawie zaprezentuję przedmioty z moich prywatnych zbiorów, które powstały w stylu secesyjnym, bądź na wzór secesyjny. Będą to m.in. przedmioty użytkowe takie jak  kałamarz, książki, biżuteria, ostrzynka do ołówków czy mosiężna sprzączka do włosów" – mówi autor wystawy. Oprócz przygotowanej ekspozycji miłośnik historii przytoczy Państwu najważniejsze fakty o stylu oraz przedstawi sylwetki najwybitniejszych przedstawicieli tego okresu. „Chciałbym zapoznać gości wystawy z powodami powstania i szybkiej ekspansji stylu, jak i późniejszymi przyczynami jego upadku i rehabilitacji po prawie 60 latach. Wskażę również, że w dzisiejszej modzie czy architekturze często odnosimy się do założeń stylowych charakterystycznych dla secesji. Wyjaśnię pochodzenie i sens nazwy oraz jak styl ten nazywany jest w innych krajach – dodaje Mateusz Rzeczewski. – Mam nadzieje, że po mojej prezentacji mieszkańcy dostrzegą nie tylko piękno tego stylu, lecz przede wszystkim liczne detale i małe dzieła sztuki na terenie miasta, na które mało kto zwraca szczególną uwagę. Być może wystawa zainspiruje kogoś, by sięgnąć ze strychu i odkurzyć stary dzbanek malowany w kwiaty czy szafkę o dziwnych, jakby powyginanych zdobieniach. Może nawet ktoś odkryje, iż meble które ma po babci są właśnie w stylu secesyjnym, czy detal jego balkonu to piękne dzieło metaloplastyki z początku XX wieku” – dodaje.


Jeżeli ktoś z Państwa chciałby poszerzyć wiedzę z zakresu stylu secesyjnego i obejrzeć eksponaty charakterystyczne dla tego okresu, wystawa jest idealną propozycją, zapraszamy do galerii WDK.Źródło: Wąbrzeski Dom Kultury

Wąbrzeski Dom Kultury

ul. Wolności 47
87-200 Wąbrzeźno
tel.: 56 688 17 27

Powiązane wydarzenia

01
czerwca (czwartek), godz. 16:00

Kiermasz używanych zabawek

01
czerwca (czwartek), godz. 16:00

Spektakl teatralny dla dzieci

02
czerwca (piątek), godz. 10:00

Przegląd „Uśmiechnięte nutki” w Wąbrzeźnie