W pałuckiej zagrodzie
Dziedzictwo

W pałuckiej zagrodzie

  • Wydarzenie archiwalne
Miejsce:
Muzeum w BiskupinieBiskupin
W dniach 30-31 lipca przy zabytkowej chacie pałuckiej pochodzącej z XVIII wieku odbędzie się druga edycja wydarzenia “W pałuckiej zagrodzie”. Będzie to okazja by spotkać twórców ludowych, wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych i dowiedzieć się czym charakteryzuje się region zwany Pałukami.Zaprezentujemy m.in. pałuckie stroje oraz typowe dla regionu rękodzieło, w tym haft pałucki. Dla chętnych (po wcześniejszych zapisach) przygotowaliśmy warsztaty tworzenia tradycyjnych pająków ze słomy, kwiatów z bibuły oraz wycinanek z pergaminu - zazdrostek. Będzie to też okazja by spróbować pracy w drewnie biorąc udział w warsztatach rzeźbiarskich, a także nauczyć się śpiewu białego wraz z członkami zespołu “Piekielnica”. 

Zagroda kmiecia to miejsce, w którym najmłodsi poczują się jak w prawdziwej wiejskiej zagrodzie. Do dyspozycji dzieci będą przedmioty użytku codziennego i zabawki, które były używane przez mieszkańców dawnej wsi. Nie lada atrakcją będą również żywe zwierzęta oraz możliwość spróbowania własnych sił w gospodarstwie (np. używając żaren obrotowych).

Na turystów odwiedzających w tych dniach nasze Muzeum będą również czekać lokalni wytwórcy żywności oferujący m.in. sery, tradycyjny chleb czy wędliny.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę wydarzenie uświetni występ Zespołu Śpiewu Tradycyjnego  “Piekielnica”. W repertuarze znajdą się ludowe pieśni, w tym także pieśni pałuckie.

Poniżej znajdziecie Państwo program godzinowy, a także warunki zapisów na warsztaty.

 

W pałuckiej zagrodzie - program godzinowy


30 lipca, sobota: 10:00-18:00


10:00 - 14:00 - warsztaty rzeźbiarskie (4h)*

10:30-11:30 - warsztaty tworzenia pająków pałuckich

11:30-12:00 - wykład "Bo ino tu na Pałukach...", Monika Andruszkiewicz

12:00-12:30 - wykład “O pałuckiej gwarze z humorem”, Mirosław Kaźmiyrz Binkowski

13:00-14:00 - warsztaty wycinanek z papieru

14:00-15:00 - warsztaty tworzenia pałuckich kwiatów z bibuły

16:00-17:00 - warsztaty śpiewu pieśni pałuckich

17:00-17:30 - koncert zespołu Piekielnica

*warsztaty płatne.

Pokazy: 10:00-18:00

  • haft pałucki,

  • wikliniarstwo,

  • pszczelarstwo,

  • rzeźbiarstwo.


31 lipca, niedziela: 10:00-18:00


10:00 - 14:00 - warsztaty rzeźbiarskie*

11:30-12:30 - warsztaty śpiewu pieśni pałuckich

12:00-12:30 - wykład “O pałuckiej gwarze z humorem”, Mirosław Kaźmiyrz Binkowski

12:30-13:00 - koncert zespołu Piekielnica

13:00-14:00 - warsztaty wycinanek z papieru

14:00-14:30 - wykład "Bo ino tu na Pałukach...", Monika Andruszkiewicz

14:30-15:30 - warsztaty tworzenia pająków pałuckich

15:30-16:30 - warsztaty tworzenia pałuckich kwiatów z bibuły

*warsztaty płatne

Pokazy: 10:00-18:00

  • haft pałucki,

  • garncarstwo, lepienie z gliny,

  • wikliniarstwo,

  • pszczelarstwo,

  • rzeźbiarstwo.WARSZTATY


Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy mailowe. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie maila na adres m.stawniak@biskupin.pl. W wiadomości zwrotnej otrzymają Państwo szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału w warsztatach.

Proponowane warsztaty:

Tworzenie pająków pałuckich - warsztaty poprowadzi pani Małgorzata Bołka posiadająca status twórcy ludowego. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym są pająki pałuckie i jaką pełniły funkcję oraz wykonają element tradycyjnego pająka pałuckiego ze słomy, bibuły oraz nici. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Czas trwania: 1h.

Tworzenie pałuckich kwiatów z bibuły - Małgorzata Bołka pokaże uczestnikom warsztatów jak wykonywać pałuckie kwiaty z bibuły i drutu. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Czas trwania: 1h.

Tworzenie wycinanek z papieru. W programie znajduje się nauka wycinania charakterystycznych dla regionu zazdrostek z białego pergaminu oraz serwetek z kolorowego papieru. Warsztaty poprowadzi Maria Kordyś. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Czas trwania: 1h

Warsztaty pieśni pałuckich. Śpiew biały to technika wokalna typowa dla muzyki ludowej. Członkowie Zespołu Śpiewu Tradycyjnego “Piekielnica” zaprezentują podstawy tej techniki poprzez naukę wykonywania tradycyjnych pieśni pałuckich. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Czas trwania: 2h.

Warsztaty rzeźbiarskie. Naukę operowania narzędziami rzeźbiarskimi oraz podstawy wiedzy rzeźbienia w drewnie przekaże twórca ludowy i instruktor w Pałuckiej Pracowni Rzeźby, Zbyszko Piwoński. Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych po wcześniejszej rezerwacji miejsc. Czas trwania: 4h dziennie*.

*Warsztaty dodatkowo płatne u instruktora 30 zł/os.

Źródło: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Biskupin 3
88-410 88-410 Biskupin
tel.: +52 302 50 55

Powiązane wydarzenia