Urodziny Pani Profesor w tramwaju
Dziedzictwo

Urodziny Pani Profesor w tramwaju

Wydarzenie w ramach Roku Kobiet Odważnych 2024. Zobacz podstronę RKO 2024
  • Wydarzenie archiwalne: 25.05.2024
Miejsce:
Tramwaj nr 1Toruń
25 maja (sobota), w godz. 14.00–17.00 zapraszamy na “Urodziny Pani Profesor w tramwaju” w ramach Roku kobiet odważnych w województwie kujawsko-pomorskim.
 
13 maja 2024 roku przypada 126. rocznica urodzin Pani Profesor Marii Znamierowskiej-Prüfferowej (ur. 13 maja 1898 – zm. 20 sierpnia 1990), założycielki Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, którego inicjatorką była ta pełna pomysłów i wielkiej energii kobieta przypomni o jej dokonaniach i niezwykłej osobowości w tramwaju, którego jest Patronką.
 
Zapraszamy wszystkich, którzy znali Panią Profesor lub jej życiorys, a także tych którzy do tej pory nie zetknęli się z barwną historią Jej życia do przejażdżki tramwajem linii nr 1 z napisem Maria Znamierowska-Prüfferowa. Przyjaciele i sympatycy Etnografika będą wspominać blisko stuletnią historię życia osoby, którą wysoko ceniono w środowisku etnologicznym i muzealniczym, a Jej działalność wpłynęła m. in. na kształt terenów przylegających do toruńskiej starówki, gdzie powstało Muzeum, a przy nim Park Etnograficzny.
 
Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej- Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej- Prüfferowej w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Toruniu
 
Miejsce: Tramwaj linii nr 1 z napisem Maria Znamierowska-Prüfferowa


Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu