Uroczysta gala wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021
Literatura

Uroczysta gala wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021

  • Wydarzenie archiwalne: 26.11.2022
Miejsce:
Teatr Muzyczny w ToruniuToruń, ul. Żeglarska 8
Uroczysta gala wręczenia Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021 odbędzie się w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu (Toruń, ul. Żeglarska 8) 26 listopada 2022 o godz. 20.30. Gala jest podsumowaniem konkursu oraz zwieńczeniem spotkań autorskich, które realizowane były w ramach festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Przedsięwzięcie realizowane było przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu oraz Fundację Kult Kultury dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach festiwalu odbywały się spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami "kryminalnymi", warsztaty pisarskie, panele dyskusyjne oraz spotkania z ekspertami (technik kryminalistyki, lekarz sądowy, prokurator).

Nagroda Literacka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku powstała w 2021 roku. Nagroda dla autora wyróżnionej powieści to 25 tys. złotych i pamiątkowa statuetka, której autorem jest Sebastian Mikołajczak. To pierwsza w Polsce nagroda literacka honorująca twórców debiutujących w literaturze gatunkowej. Wręczenie nagrody poprzedza szereg wydarzeń promujących twórczość krajowych “kryminalistów”: spotkania autorskie, warsztaty literackie, panele dyskusyjne.  Nagroda ma charakter ogólnopolski i cykliczny. Fundatorem nagrody jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czteroosobowe jury wybiera zwycięską powieść spośród książek nadesłanych przez wydawnictwa. W konkursie przewidziano również nagrodę specjalną Dyrektora Książnicy, której wartość zostanie przeznaczona na organizację promocję autora na terenie województwa. Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury.

Partnerzy festiwalu: Maszyna do Pisania, Księgarnia Kafka i Spółka, Mercure Hotel Toruń-Centrum, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu.
Patroni festiwalu: Legimi, Magazyn Dobre Książki, Booklips, Zupełnie Inna Opowieść, Zbrodnia w Bibliotece, Kultura w Zasięgu - Kujawy i Pomorze, Radio GRA, Tylko Toruń, Poza Toruń.

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu