„Uniwersytecki Zodiak” | Wernisaż wystawy Nikodema Pręgowskiego
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

„Uniwersytecki Zodiak” | Wernisaż wystawy Nikodema Pręgowskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 15.05.2024
Miejsce:
WOAK – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (Młyn Kultury)Toruń, ul. Kościuszki 75-77

Wystawa grafik Nikodema Pręgowskiego pod tytułem „Uniwersytecki Zodiak” to podróż po pozornie dobrze wydeptanych niebieskich szlakach i opowieściach o konstelacjach gwiazd, które – jak wierzą niektórzy – mają wpływać na nasze usposobienie i los. Nie znajdziecie tu jednak dobrze znanych figur z popularnych horoskopów, bowiem astrologiczna wizja jest tylko uzupełnieniem dla zupełnie nowego wglądu w ludzką naturę.

Na wystawie zobaczymy 13 autorskich ilustracji pochodzących z książki „Uniwersytecki zodiak. Jak obcowanie z akademią spaskudziło nam charaktery” autorstwa Moniki Kwiecińskiej-Zdrenki oraz Marcina T. Zdrenki. Cykl jest osobliwą galerią zupełnie nowych zodiakalnych figur, które posłużyły do sportretowania w krzywym zwierciadle ludzi nauki – z przymrużeniem oka. Podobnie jak autorzy tekstu, którzy odwołują się do bogatej tradycji definiowania i opisywania ludzkich charakterów, Nikodem Pręgowski w swoich miniaturach pełnymi garściami czerpie z ikonografii kojarzonej z dawnymi rycinami astronomicznymi, mapami nieba czy studiami astrologicznymi wraz z ich graficznymi niuansami. Nasycone detalami ilustracje Nikodema pełnią nie tylko funkcję didaskaliów tekstu, lecz są jego uzupełnieniem – w każdej z nich znajdziecie wiele smakowitych drobiazgów i niejednoznacznych tropów interpretacyjnych.

Nikodem Pręgowski – grafik, ilustrator i twórca plakatów. Uczy projektowania graficznego, kaligrafii i typografii na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Założyciel wydawnictwa „Na przykład”. Laureat kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach i przeglądach plakatu. Jego prace pokazywane były, między innymi: w Belgii, Holandii, Czechach, Ekwadorze, Estonii, Finlandii, Iranie, Niemczech, Norwegii, Peru, Słowacji, Turcji, USA.

Wystawa organizowana jest z okazji Tygodnia Bibliotek.

W trakcie wydarzenie istnieje możliwość zakupienia książki „Uniwersytecki zodiak. Jak obcowanie z akademią spaskudziło nam charaktery”.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo „Na przykład” i Księgarnia Kafka i Spółka.Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Powiązane wydarzenia

02
czerwca (niedziela), godz. 10:00

Moja pierwsza odyseja kosmiczna

02
czerwca (niedziela), godz. 12:00

Moja pierwsza odyseja kosmiczna

02
czerwca (niedziela), godz. 14:00–18:00

Łączy nas (Młody) Teatr | warsztaty

06
czerwca (czwartek), godz. 17:00

Barwy natury | wernisaż grupy AKRYLE