Ulotne narracje – art-instalacja powstanie w bibliotece!
Biblioteka Miejska zaprasza mieszkańców Inowrocławia do udziału w wyjątkowym przedsięwzięciu artystycznym pt. „Ulotne narracje”, promującym ideę upcyclingu. Inicjatywa zakłada stworzenie oryginalnej instalacji w formie ptaków, które zostaną wykonane ze starych, zniszczonych książek. Obiekty te, połączone w całość, finalnie złożą się na imponującą instalację, podkreślającą szacunek do słowa pisanego.
Proces twórczy będzie realizowany pod kierunkiem Katarzyny Łyszkowskiej – artystki, specjalizującej się w obiektach z papieru. „Ulotne narracje” to także okazja do spotkania, integracji i wspólnego działania artystycznego różnych grup mieszkańców.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – bez względu na wiek czy doświadczenie artystyczne. Dołączcie do nas i pomóżcie nam stworzyć coś wyjątkowego! Pokażmy, że nawet zniszczone książki mogą odzyskać swoje miejsce w kulturze i odżyć w zupełnie nowej formie.
Uwaga! Jeśli posiadasz zniszczoną książkę, przynieś ją na warsztaty, a my damy jej drugie życie! Zniszczone egzemplarze zapewniamy również na miejscu.
Zapisy: (52) 352 72 37
Działamy 20 listopada 2024 r., od godz. 16:00 w Saloniku Literacko-Artystycznym, przy ul. Jana Kilińskiego 16
________
Katarzyna Łyszkowska, prof. UMK, pracuje na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach i działaniach społeczno-artystycznych w kraju i za granicą, m.in. Niemczech, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii, Włoszech, Słowenii, Macedonii, Grecji, Litwie, Ukrainie, Białorusi, Indiach, Korei Południowej i USA. Jej prace należą do stałych kolekcji: Warmińsko-Mazurskiego oddziału
Zachęty, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Międzynarodowej Kolekcji Rysunku w Macedonii, Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu oraz zbiorów prywatnych. W swoich realizacjach bada, czym jest społeczna natura człowieka. Zgłębia tematykę przenikania tożsamości jednostkowej i zbiorowej w możliwie pełnym kontekście zjawisk społeczno-kulturowych. Działa w przestrzeni publicznej współpracując z Instytucjami i organizacjami kultury. Jej instalacje w przestrzeni miejskiej to Sterowiec Wolność w 2021, Spider o’clock w 2022, Misterium Słońca w 2023, czy Okruchy Fajansu w 2023, gdzie sięga do osobistych doświadczeń i uniwersalnych opowieści. Brała udział w międzynarodowym projekcie rezydencyjnym Utopia-antyutopia 2022 w Starachowicach oraz w Lublinie w obrębie „Pracowni sztuki zaangażowanej społecznie „REWIRY” 2018-19, oraz w innych projektach społeczno-artystycznych SilesioTopia i Experyment DE-PL, European Regions of Culture.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Biblioteka Sztuka i Ty”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PiK.
Źródło: Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu