U sąsiadów olendrów
Dziedzictwo

U sąsiadów olendrów

  • Wydarzenie archiwalne: 02.07.2023
Miejsce:
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu – Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej NieszawceCierpice, ul. Mennonitów 14
Letnie imprezy plenerowe z cyklu „U sąsiadów olendrów” powracają!
W lipcu spotykamy się, aby wspólnie pracować, bawić się i relaksować.
Naszych gości zaprosimy do działania przy zajęciach gospodarskich i domowych. Roboty będzie co niemiara i na polu i w zagrodach.
Chętni będą mogli spróbować swoich sił przy obróbce lnu, tkaniu na krośnie, kręceniu powrozów oraz młocce i czyszczeniu zboża.
Na podwórzu zagrody z Kaniczek na uczestników czekać będą cynkowe balie i tary, szare mydło, drewniane klamerki i rozwieszone linki na bieliznę oraz całe stosy płótna i bawełny do prania!
Oczywiście nie zabraknie pokazów i warsztatów! Będzie można uwić sobie wianki z kwiatów, przyrządzić różne rodzaje serów, spróbować wydoić krowę czy wypleść koszyk lub wystrugać drewnianą łyżkę.
Będzie również wiele propozycji dla naszych najmłodszych gości. Oprócz jazdy konnej z instruktorem i wiejskiego placu zabaw, liczne animacje i działania jak nauka robienia strachów na wróble, nietypowy plener malarski czy przygotowanie własnego zielnika.
Aktorzy z teatru Humoreska, wcielą się w dawnych mieszkańców olenderskiej wsi. Spotkacie ich podczas zwiedzania zagród, gdzie obejrzeć będzie można specjalnie na tą okazję przygotowane aranżacje opowiadające o kiszeniu ogórków, ziołach leczniczych i przyrządzaniu domowych nalewek.
Na pewno wielką atrakcją będzie możliwość przypłynięcia do naszego skansenu flisackimi łodziami, które czekać będą na uczestników na toruńskiej przystani AZS (godz.: 10.00, 12.00, 14.00, zapisy: www.wolnawisla.pl).
Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz żywności ekologicznej, rękodzieła oraz ziół.
Zaplanowaliśmy też spotkanie z wyjątkowym gościem, żuławskim serowarem Krzysztofem Jaworskim, który wprowadzi nas w tajniki produkcji serów.
Bilety: normalny – 20 zł, ulgowy – 14 zł, rodzinny – 40 zł
Link do biletów:
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje, Edycja 2023 oraz z budżetu Województwa Kujawski-Pomorskiego
Serdecznie zapraszamy!


Źródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń
tel.: 56 622 80 91