Toruński Festiwal Słów | Krystyna Kurczab-Redlich | „Czytanie. Reportaż”
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Krystyna Kurczab-Redlich | „Czytanie. Reportaż”

  • Wydarzenie archiwalne: 20.06.2022
Miejsce:
przed Teatrem im. Wilama Horzycy w ToruniuToruń, Plac Teatralny 1
Nazywają ją polską Anną Politkowską. W swojej pracy reporterskiej nagłaśniała zbrodnie w Czeczenii oraz odważnie opisywała reżim Putina. W 2005 roku jej kandydatura została zgłoszona do pokojowej Nagrody Nobla. Podczas kolejnego spotkania Toruńskiego Festiwalu Słów porozmawiamy z Krystyną Kurczab-Redlich – dziennikarką, reportażystką i wieloletnią korespondentką z Rosji.

Krystyna Kurczab-Redlich jest autorką książek o współczesnej Rosji. W swojej pracy zajmowała się wojną w Czeczenii, rządami Władimira Putina oraz analizą sytuacji rosyjskiego narodu. Współpracowała z największymi opiniotwórczymi wydawnictwami, m.in.: z „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, „Wprost”, „Newsweekiem” i tygodnikiem „Polityka”. Wiosną 2022 ukazały się wznowione i uzupełnione wydania jej książek: „Głową o mur Kremla”, „Pandrioszka” oraz „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”. W ostatniej z nich Autorka analizuje życie rosyjskiego dyktatora od najwcześniejszych lat, a także wysuwa hipotezy o tym, jak dzieciństwo, młodość oraz lata spędzone w pracy w KGB wpłynęły na osobowość przyszłego prezydenta Rosji i jak sytuacja polityczna w tym kraju umożliwiła objęcie władzy przez takiego człowieka.

Autorka bardzo często wypowiada się na temat sytuacji w putinowskiej Rosji, a także na temat sposobu, w jaki polityka międzynarodowa zmieniła się pod wpływem dyplomatycznych stosunków wielu krajów z reżimem rosyjskim. W świetle inwazji rosyjskiej na Ukrainę, spotkanie autorskie z Krystyną Kurczab-Redlich podczas Toruńskiego Festiwalu Słów będzie świetną okazją do zasięgnięcia rzetelnych informacji o historii życia i reżimowej kariery politycznej Putina.

Wydarzenie zostanie wzbogacone o odczyt fragmentów książki „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” przez aktorów z Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, w ramach akcji „Czytanie. Reportaż”.

Krystyna Kurczab-Redlich – aktywna dziennikarka i felietonistka. W latach 1990-2004 była korespondentką polskich mediów w Rosji. Autorka filmów dokumentalnych o wojnie w Czeczenii. Jest autorką filmów dokumentalnych o wojnie w Czeczenii.Laureatka m.in nagrody Amnesty International, nagrody im. ks. Józefa Tischnera. 2005 roku zgłoszona była do pokojowej Nagrody Nobla. Przylgnęło do niej przezwisko „polska Anna Politkowska”.

Współorganizator wydarzenia: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Partner wydarzenia: Wydawnictwo W.A.B.

Źródło: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Plac Teatralny 1
87-100 Toruń
tel.: 56 622 50 21

Powiązane wydarzenia

28
marca (wtorek), godz. 19:00

OSIEM KOBIET

29
marca (środa), godz. 19:00

OSIEM KOBIET

01
kwietnia (sobota), godz. 18:00

Wiśniowy sad

01
kwietnia (sobota), godz. 19:00

Cud