Toruński Festiwal Słów | Justyna Sobolewska | Spotkanie autorskie
Wstęp wolny  /  Literatura

Toruński Festiwal Słów | Justyna Sobolewska | Spotkanie autorskie

  • Wydarzenie archiwalne: 22.06.2022
Miejsce:
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w ChełmżyChełmża
Jak szkolić swój warsztat recenzencki? Czy krytyk literacki zawsze powinien dążyć do obiektywizmu? A może właśnie prezentując własną opinię, zdobywa zaufanie współczytelników? Jak wyrobić sobie autorytet w dziedzinie mówienia o literaturze? Kolejne z wydarzeń Toruńskiego Festiwalu Słów ponownie odbędzie się „na wyjeździe”. Tym razem wybierzemy się urokliwe zakątki Chełmży wspólnie z Justyną Sobolewską – krytyczką literacką, pisarką oraz dziennikarką.

Justyna Sobolewska jest pisarką, dziennikarką, ale nade wszystko krytyczką literacką. Za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych została nagrodzona PIK-owym Laurem, przyznawanym przez Polską Izbę Książki. Jest związana z tygodnikiem „Polityka”, na którego łamach ukazują się pisane przez nią recenzje książek. Autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu” (2012, 2016), wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” (2017) i biografii Kornela Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” (2020). Spotkanie z autorką jest wyjątkową okazją do rozmowy nie tylko o jej publikacjach, ale także o warsztacie recenzenckim czy samym zawodzie krytyczki literackiej.

Jak zawód krytyczki wpływa na publikowanie własnych książek? Skąd brać czas na intensywne czytanie? Podczas spotkania z Justyną Sobolewską będziemy mogli poruszyć wiele kwestii, które trapią niejednego czytelnika XXI wieku.

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Giedrys – dziennikarz.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka. Współautorka książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” napisanej razem z Anną Dziewit Meller (2021 rok). Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej miasta stołecznego Warszawy i zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Mieszka w Warszawie.

Współorganizatorzy Festiwalu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, CHOK Gminne Centrum Kultury w Chełmży, Gminna Biblioteka Publiczna w Małej Nieszawce, Gminne Centrum Kultury w Małej Nieszawce, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Toruńska Agenda Kulturalna, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Fundacja Rusz.

Źródło: Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Plac Teatralny 1
87-100 Toruń
tel.: 56 622 50 21

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 17:00

OSIEM KOBIET

28
marca (wtorek), godz. 19:00

OSIEM KOBIET

29
marca (środa), godz. 19:00

OSIEM KOBIET