Toruń za prezydentury Antoniego Bolta: architektura, kultura, ludzie
Tematykę 18. konferencji z cyklu "Zabytki toruńskie młodszego pokolenia" zainspirowała przypadająca w maju 100. rocznica objęcia urzędu prezydenta Torunia przez Antoniego Bolta. Stanowisko to piastował przez 12 lat, do lipca 1936 roku (7 V 1924 – 29 VII 1936), tj. przez większą część okresu II Rzeczypospolitej.
Bolt wywarł wpływ na kształtowanie miasta w wielu jego aspektach, łącznie z urbanistyką i architekturą, kulturą popularną, którym chcemy poświęć uwagę – to one będą bohaterami spotkania bardziej aniżeli sam prezydent jako urzędnik i człowiek.
Był to okres kształtowania Torunia jako stolicy nowo utworzonego woj. pomorskiego – wizji oraz planów dalekosiężnych i tych do zrealizowania tu i teraz, boomu budowlanego i inwestycyjnego, czas wznoszenia pomników, kształtowania kultury elitarnej i popularnej.
Warunki zewnętrzne nie były sprzyjające, był to także czas niedostatków oraz borykania się z problemami ekonomicznymi i gospodarczymi: po 1920 roku z hiperinflacją (wprowadzenie złotówki w 1924 roku), później kryzysem gospodarczym i jego konsekwencje (1929-1934).
Za prezydentury Antoniego Bolta przypadły wielkie rocznice państwowe: 10-lecia niepodległości Polski (1928) i pomorskie 10-lecie niepodległości (1930), a także lokalne: 700-lecie miasta (1933), 50-lecie Towarzystwa Naukowego (1925), 600-lecia cechu rzeźników (1931). Wydarzenia zorganizowane dla uczczenia tych jubileuszy przeszły do historii miasta, podobnie jak ważne dla regionu Święto Pomorskiego Rzemiosła w 1935 roku. Warto wspomnieć, że przy finale ostatniej kadencji prezydenta Bolta zapadła uchwała o wprowadzeniu nowego herbu Torunia (2 VII 1936).
Konferencja odbędzie się 25 maja w Książnicy Kopernikańskiej. Wstęp jest bezpłatny.
PROGRAM KONFERENCJI
godz. 10.00 Przywitanie, wstęp
godz. 10.15
- Michał Pszczółkowski, ASP Gdańsk, Prezydent kontra prezydent. Analiza porównawcza dorobku Antoniego Bolta i Michała Zaleskiego
- Stanisław Wroński, Toruńskie planty i ich otoczenie za prezydentury Antoniego Bolta i ciąg dalszy
Dyskusja
Przerwa kawowa
godz. 12.15
- Jakub Polak, Marcin Ceglarski, Pomorska Rozgłośnia Polskiego Radia w podtoruńskich Stawkach
- Emilia Ziółkowska-Ganc, UMK, Estetyka przestrzeni miejskiej Torunia za prezydentury Antoniego Bolta
Dyskusja
- Katarzyna Kluczwajd, Książnica Kopernikańska, Kultura w Toruniu za prezydentury Antoniego Bolta: wybrane miejsca i historie
- Anna Kroplewska-Gajewska, Muzeum Okręgowe Toruń, Ikonografia władzy: uzupełnienie toruńskiego pocztu królów polskich za prezydentury Antoniego Bolta
- Toruńskie Spacery Fotograficzne, Spacer z prezydentem Boltem i wiosenne impresje (168. spacer, 16 III 2024)
Dyskusja
godz. 15.00 Podsumowanie obrad, zakończenie
Organizatorzy: Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Książnica Kopernikańska w Toruniu
Fot. Marek Mrozowicz (hala wystawowa, Szosa Bydgoska 3)
Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu