Tokarstwo artystyczne w drewnie. Wystawa prac Krzysztofa Joppka
Sztuki wizualne

Tokarstwo artystyczne w drewnie. Wystawa prac Krzysztofa Joppka

  • Wydarzenie archiwalne: 18.04.2024
Miejsce:
Tucholski Ośrodek KulturyTuchola, pl. Zamkowy 8

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Tokarstwo artystyczne w drewnie. Wystawa prac Krzysztofa Joppka”, które odbędzie się w czwartek 18 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w sali wystaw Tucholskiego Ośrodka Kultury.

O twórcy i wystawie:
Krzysztof Joppek – urodził się w 1956 roku w Tucholi. Ukończył Wyższą Szkołę Środowiska w Bydgoszczy na kierunku ochrona środowiska. W latach 2001-2002 był burmistrzem Tucholi; nieprzerwanie od 1998 roku sprawuje funkcję radnego Rady Miejskiej w Tucholi, a od przeszło 5 lat jest jej przewodniczącym.

Z obróbką drewna miał już do czynienia od najmłodszych lat, jego ojciec Jan był dyrektorem tartaku w Bruchniewie. Krzysztof, po śmierci ojca, jako nastolatek przeprowadził się do Tucholi. Tu wykształcił się na drukarza-zecera i podjął pracę w tucholskiej drukarni, gdzie współtworzył m.in. plakaty i foldery Dni Borów Tucholskich, wykonywał także autorskie linoryty, szkice ornamentów i projekty kart okolicznościowych. Pracując w poligrafii utrwalił stosowanie złotego podziału i pogłębił zamiłowanie do estetyki.

Służąc w wojsku był dekoratorem dla trzech jednostek – tworzył wielkoformatowe grafiki, murale, dekoracje wydarzeń oraz plakaty. W tamtym okresie powstał jeden z jego obrazów wykonany techniką olej na płycie pt. „Zachód słońca” (1974 r.), który również zostanie zaprezentowany na niniejszej wystawie. Jest to jedyny obraz, który został w posiadaniu twórcy.

Paleta zainteresowań Krzysztofa jest równie bogata, jak paleta kolorów – tu pozwolimy sobie wymienić tylko niektóre pasje: wędkarstwo, łowiectwo, malarstwo, architektura wnętrz, śpiew i gra na gitarze, wędzarnictwo, ciesielstwo, a jako pomysł na emeryturę pojawiło się… toczenie w drewnie.

Inspiruje się głównie rzemiosłem angielskim i amerykańskim w duchu Arts & Crafts (pol. Sztuki i Rzemiosła – ruch artystyczny). Jego prace to przykład sztuki użytkowej, utrzymanej w stylu farmerskim i rustykalnym. Materiałem, z którego tworzy, jest głównie drewno liściaste m.in. orzech, dąb, brzoza, buk, grab, grusza, a z iglastych przede wszystkim sosna. Wystawa prezentuje rękodzieło powstałe od 2023 roku. W skład ekspozycji wchodzą: świeczniki, patery, misy, talerze, lampy, wazony, kielichy i figurki.

Wystawa będzie czynna do 03.05.2024 r.

Patroni medialni: Tygodnik Tucholski, Tucholanin.pl i TOKiS PressŹródło: Tucholski Ośrodek Kultury

Powiązane wydarzenia