Teraźniejszość czasu przyszłego (wystawa)
Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

Teraźniejszość czasu przyszłego (wystawa)

  • Wydarzenie archiwalne: 21.09.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy - Galeria Sztuki NowoczesnejBydgoszcz, Mennica 8a

21 września o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 6 na Wyspie Młyńskiej na wernisaż wystawy „Teraźniejszość czasu przyszłego”, wystawy organizowanej z okazji obchodów 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Na trzech piętrach GSN zostaną ukazane poszczególne dekady powstawania i funkcjonowania bydgoskiej instytucji oraz następujących w niej zmian. A wszystko to przedstawione na tle społeczno-historycznym Bydgoszczy, regionu, Polski i świata.

– Układ wystawy nie będzie tylko chronologiczną narracją, nawiązującą w do historii muzeum, choć nie pominiemy wielu lat istnienia pewnych elementów – powiedział dr Wacław Kuczma dyrektor muzeum. – Koncentrujemy się raczej na emocjonalnym i wrażeniowym obrazie wartości, którą posiada w sobie ta stuletnia, bydgoska instytucja. Artefakty, nasze zbiory opowiedzą ciekawą i pełną zdarzeń przestrzeń stu lat. Odniesiemy się do jej znaczenia i rangi w historii Regionu Kujawsko-Pomorskiego, naszego kraju, a może i Europy. Badania prowadzone przez pracowników muzeum dotykają poza regionalnej przestrzeni. Nie istniejemy przecież w próżni. Zanurzamy się w otchłani wielokulturowości, przenikania i kształtowania intelektualnej.

Ekspozycja będzie się charakteryzować „zestawieniem siły odziaływania sztuki współczesnej, dawnej ze zjawiskami urodzonymi w prehistorii”. Prezentacja kolejnych dziesięcioleci będzie utrzymana w podobnej konwencji, zmienne będą proporcje ukazanych zagadnień, zgodnie z procesem rozwoju instytucji. W aranżacji plastycznej uwzględniono problematykę i estetykę każdej dekady.

– Obecnie nasze muzeum staje się instytucją wielokontekstową, a skoro tak, to siłą rzeczy wystawę przygotowali kuratorzy z różnymi doświadczeniami zawodowymi; począwszy od nestorów, poprzez kustoszy tworzących instytucję w ostatnich kilku dekadach, aż do młodych asystentów i adiunktów – podkreśla dyrektor Kuczma. – Serdecznie zapraszam od obejrzenia naszej niezwykłej historii będącej częścią bydgoskich dziejów.

 

Teraźniejszość czasu przyszłego

Bydgoszcz \ Kujawy i Pomorze

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska

21.09.2023 – 31.03.2024

wernisaż wystawy. 21.09.2023, godz. 18.00

Kurator wystawy:

dr Wacław Kuczma

Kuratorzy poszczególnych „dekad” historii MOB:

Józef Łoś (1923 – 1932), Kornelia Pawlak-Zaborowska (1933 – 1942), Anna Kaszubowska (1943 – 1952), Kamil ŚciesińskiGabriela Frischke (1953 – 1962), Barbara Chojnacka (1963 – 1972), dr Anna Nadolska (1973 – 1982), Anna Kornelia Jędrzejewska (1983 – 1992), dr Monika Kosteczko-Grajek (1993 – 2002), Łukasz StachowiakSławomir Dolata (2003 – 2012), Monika Leśniak-Skocka, dr Krzysztof Piotr Jarzęcki, dr hab. Wojciech Ślusarczyk (2013 – 2022)Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy