Tematyczny Spacer Historyczny: Życie towarzyskie bydgoszczan. Kabarety – teatry – kina – kawiarnie – parki
Dziedzictwo  /  Inne

Tematyczny Spacer Historyczny: Życie towarzyskie bydgoszczan. Kabarety – teatry – kina – kawiarnie – parki

  • 03
    sierpnia 2024 (sobota), godz. 12:00
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Życie towarzyskie bydgoszczan. Kabarety  teatry  kina  kawiarnie – parki – wykład plenerowy dr. Andrzeja Purata z UKW w Bydgoszczy. Wydarzenie jest częścią cyklu Tematyczny Spacer Historyczny.

Prelegent przedstawi historię miejsc w Bydgoszczy, w których spędzali wolny czas mieszkańcy w okresie II Rzeczpospolitej. Sposób wypoczynku i rozrywki był wśród bydgoszczan mocno zróżnicowany i zależał od upodobań osobistych. Uczestnicy odwiedzą dawne kawiarnie, restauracje, kabarety i parki. W okresie międzywojennym w Bydgoszczy następowała duża zmienność lokalizacji i nazw placówek kulturalno-rozrywkowych. Część budynków, które służyły rozrywce bydgoszczan w tamtym czasie, zachowało się do dziś.

Andrzej Purat jest adiunktem na Wydziale Historycznym UKW w Bydgoszczy, pracownikiem Katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Swoje badania koncentruje na działalności ukraińskich nacjonalistów związanych z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów [OUN] i Ukraińską Powstańczą Armią, będącą ramieniem zbrojnym OUN–u. Bada losy i działalność przywódców obu tych organizacji: Jewhena Konowalca, Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i innych.

Interesuje się również historią regionalną, a w szczególności historią mieszkańców Bydgoszczy w okresie II Rzeczpospolitej.

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu! Wstęp: 15 zł od osobyŹródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy