Tematyczny Spacer Historyczny: Okupacyjna Bydgoszcz
Dziedzictwo  /  Inne

Tematyczny Spacer Historyczny: Okupacyjna Bydgoszcz

  • 27
    lipca 2024 (sobota), godz. 12:00
  • 30
    sierpnia 2024 (piątek), godz. 17:00
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Okupacyjna Bydgoszcz – wykład plenerowy dr. Andrzeja Purata z UKW w Bydgoszczy, z cyklu Tematyczny Spacer Historyczny.

Podczas wykładu plenerowego zostaną ukazane miejsca związane z wydarzeniami, które rozegrały się w pierwszych tygodniach i miesiącach 1939 roku w okupowanej przez Niemców Bydgoszczy. Wskazane zostaną m.in. ulice, na których doszło do wydarzeń bydgoskich z 3 i 4 września 1939 roku, miejsca kaźni Polaków na Starym Rynku i zachowane budynki, w których urzędowała niemiecka administracja okupacyjna (siedziba NSDAP – ul. Gdańska 50 – obecnie siedziba Polskiego Radia PiK).

Andrzej Purat jest adiunktem na Wydziale Historycznym UKW w Bydgoszczy, pracownikiem Katedry Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych. Swoje badania koncentruje na działalności ukraińskich nacjonalistów związanych z Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów [OUN] i Ukraińską Powstańczą Armią, będącą ramieniem zbrojnym OUN–u. Bada losy i działalność przywódców obu tych organizacji: Jewhena Konowalca, Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i innych. Interesuje się również historią regionalną, a w szczególności historią mieszkańców Bydgoszczy w okresie II Rzeczpospolitej.

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu! Wstęp: 15 zł od osobyŹródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy