Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)
Dla dzieci  /  Dziedzictwo

Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)

  • dzisiaj
    ⟶ stała
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
online + Muzeum Etnograficzne w ToruniuToruń, Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
Na naszej stronie dostępne są spacery wirtualne, dzięki którym zdalnie odwiedzić można: Park Etnograficzny w Toruniu, Park Etnograficzny w Kaszczorku, a także muzealną wystawę stałą „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Spacery dostępne są pod adresem www.etnomuzeum.pl/wirtualny-spacer i obsługiwane są również przez urządzenia mobilne.

Tajemnice codzienności… to jedna z ciekawszych ekspozycji stałych w polskim muzealnictwie etnograficznym. Prezentuje życie codzienne ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta regionów etnograficznych: Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i Krajny. Ekspozycja podkreśla pograniczny charakter kultury ludowej, na którą duży wpływ miała kultura mieszczańska i szlachecka oraz zmiany polityczne i cywilizacyjne stulecia 1850-1950. Opowiada o zagadnieniach dotyczących tożsamości, identyfikacji regionalnej oraz o przywiązaniu do „małej ojczyzny”. Akcentuje jednocześnie występowanie na tym terenie różnych grup etnicznych i religijnych. Najcenniejsze zabytki ze zbiorów muzeum pokazano w taki sposób, by ilustrowały codzienność, której wiele aspektów dla współczesnego widza jest zaskakujących, niejasnych, wręcz egzotycznych. Wystawę  podzielono na 8 części, które umożliwiają odpowiedź na  pytanie: jak żyli ludzie 100 – 150 lat temu  Natura i historia, Bliskie ciału. O ubiorach, higienie i jedzeniu, Rytm życia, Praca, Jak świętowano i w co wierzono, W wolnym czasie, Nowe horyzonty oraz Poszukiwanie piękna. Prezentację kultury ludowej na przestrzeni 100 lat znakomicie dopełniają cenne materiały archiwalne (w tym bardzo bogata ikonografia). Atutem jest nowoczesna forma ekspozycji wykorzystująca nagrania audio, zapisy filmowe oraz multimedialne prezentacje. Unikatowe są m.in. filmy o znachorze i o zwyczajach zapustnych. Można posłuchać nagrań pieśni weselnych, pogrzebowych, a także opowieści ludowych w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Wyjątkowa oprawa plastyczna – zastosowanie meandrycznego układu, ciekawej kolorystyki poszczególnych części i różnorodny sposób prezentacji – pomaga odkrywać tytułowe tajemnice codzienności.

„Pamiętnik”. Questing na wystawie „Tajemnice codzienności…” – codziennie w godzinach otwarcia Muzeum. Questing to rodzaj interaktywnej gry edukacyjnej, w której zagadki i rebusy rozwiązać należy szukając odpowiedzi w przestrzeni ekspozycji. Zadania podjąć się można w dowolnym czasie, samodzielnie, z rodziną lub w małych grupach. „Pamiętnik” otrzymać można wraz z biletem wstępu na wystawę. Czas trwania gry: ok. 1 h 15 min. Bilet wstępu na wystawę: normalny – 8 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny (2+2) – 16 zł

Koncepcja wystawy:
Hubert Czachowski
Agnieszka Kostrzewa
Hanna M. Łopatyńska

Komisarze wystawy:
Hanna M. Łopatyńska
Kinga Turska-Skowronek

Autorzy scenariusza:
Hubert Czachowski („Jak świętowano i w co wierzono”)
Jolanta Jakubowska („Czas wolny”, „Nowe horyzonty – wojsko, emigracja”)
Aleksandra Jarysz („Praca – garncarstwo”)
Elżbieta Juchniewicz („Nowe horyzonty – szkoła”)
Jakub Kopczyński („Blisko ciała – lecznictwo ludowe”, „Praca – kowalstwo”)
Hanna M. Łopatyńska („Rytm życia”, „Jak świętowano i w co wierzono”)
Teresa Okoniewska („Natura i historia”)
Bożena Olszewska („Poszukiwanie piękna – estetyka codzienności”)
Justyna Słomska-Nowak („Poszukiwanie piękna – estetyka odświętności”)
Grażyna Szelągowska („Blisko ciała – pożywienie”, „Praca – rolnictwo, hodowla, zbieractwo, łowiectwo, torfiarstwo, bednarstwo, kołodziejstwo, jarmark”)
Artur Trapszyc („Natura i historia”, „Praca – rybołówstwo”)
Kinga Turska-Skowronek („Blisko ciała – odzież, higiena”, „Rytm życia”)

Koncepcja plastyczna:
Wojciech Jaruszewski

Projekty:
Wojciech Jaruszewski
oraz
Barbara Górka
Jakub Kopczyński
Katarzyna Rosik
Katarzyna Tużylak

Opracowanie materiału ikonograficznego:
Jacek Chmielewski
Marian KosickiŹródło: Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Wały gen. Sikorskiego 19
87-100 Toruń
tel.: 56 622 80 91

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

Park Etnograficzny

dzisiaj
⟶ DO 21.04

Kwiecień w Muzeum