SztukArterie: Rembrandt – Żydowska narzeczona
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

SztukArterie: Rembrandt – Żydowska narzeczona

  • Wydarzenie archiwalne: 26.04.2023
Miejsce:
online + Toruń ul. Szpitalna 8Toruń, ul. Kościuszki 75-77
(wykład będzie również transmitowany on-line na Facebooku)

Wstęp wolny

Tym razem w SztukArteriach przyjrzymy się obrazowi Żydowska narzeczona, który w XVII wieku, namalował wielki holenderski mistrz: Rembrandt van Rijn.

Malowidło pochodzi z późnego okresu twórczości artysty. Zachwyca swoją warstwa kolorystyczną i strukturalną. Artysta farbę nakładał szpachlą i nożem, mieszał ją bezpośrednio na płótnie, dzięki czemu udało mu się uzyskać efekt iskrzenia i wibrujących kolorów.

Tytuł, pod którym dziś znamy obraz, nadał na początku XIX wieku amsterdamski kolekcjoner sztuki Adriaan van der Hoop. Chciał on widzieć w malowidle scenę rodzajową ukazującą ojca (przedstawiciela społeczności żydowskiej) nakładającego naszyjnik córce. Interpretacja ta oparta była na fakcie, że Rembrandt utrzymywał bliskie kontakty z gminą żydowską w Amsterdamie i chętnie rysował ich członków.

W późniejszych czasach powstało wiele innych wyjaśnień, co w istocie przedstawia malowidło. Żadna interpretacja jednak nie była do końca przekonujące. Podczas naszego wykładu prześledzimy najciekawsze z nich, zanalizujemy tło historyczne i postaramy się zrozumieć, jakie znaczenie dzieło miało dla twórczości mistrza.

Wykład będzie można obejrzeć i wysłuchać w środę, 25 kwietnia 2023 r., w nowej siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, przy ulicy Kościuszki 75-77. Dla wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu na żywo, przygotowaliśmy transmisję on-line na profilach społecznościowych WOAK-u.

Temat kwietniowych SztukArterii został wybrany przez Panią Barbarę Gąsowską, która wylicytowała możliwość wyboru obrazu podczas woakowej aukcji mikołajkowej.

Spotkanie tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski.

REGULAMIN WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH WOAK

Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Powiązane wydarzenia

02
czerwca (niedziela), godz. 10:00

Moja pierwsza odyseja kosmiczna

02
czerwca (niedziela), godz. 12:00

Moja pierwsza odyseja kosmiczna

02
czerwca (niedziela), godz. 14:00–18:00

Łączy nas (Młody) Teatr | warsztaty

06
czerwca (czwartek), godz. 17:00

Barwy natury | wernisaż grupy AKRYLE