SztukArterie - Jan Matejko - Artysta czy tandeciarz?
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

SztukArterie - Jan Matejko - Artysta czy tandeciarz?

  • Wydarzenie archiwalne: 22.11.2023
Miejsce:
Młyn KulturyToruń, ul. Kościuszki 75-77

Nie ma chyba w sztuce polskiej bardziej znanego artysty niż Jan Matejko, który to jest odpowiedzialny jest za stworzenie całego polskiego myślenia wizualnego. Rozmawiając o ważnych wydarzeniach z dziejów Polski myślimy obrazami Matejki, widzimy jego wizję historii. Co więcej gdy dowiadujemy się, że to myślenie jest często wbrew faktom, nie możemy się z tym pogodzić, tak bardzo wczepiło się ono w naszą narodową świadomość.

Historycy sztuki mówiąc o Matejce zawsze wykazują pewną dwojakość. Z jednej strony cenią za ogrom pracy, która zilustrowała dzieje naszego kraju, z drugiej ganią za wtórność formalną i kiczowatość artystyczną. Te ambiwalentne głosy mogą doprowadzić do pomieszania. Jak bowiem właściwie patrzeć na Matejkę? Czy to tylko kiczmen produkujący obsesyjnie historyczne płótna w myśl bogoojczyźnianych idei, czy może historyk pędzlem piętnujący wady narodu, dla którego forma była jedynie guziczkiem do kożuszka treści? Literatura przedmiotu wciąż nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

My jednak postaramy się wszystkie te wątpliwości wyjaśnić podczas kolejnej SztukArterii, starając się zrozumieć kim był naprawdę i czym jest dziś jego sztuka.

Jak zawsze wystąpienie wzbogacone zostanie o multimedia i wiele intrygujących anegdotek.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz WudarskiŹródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Powiązane wydarzenia

02
czerwca (niedziela), godz. 10:00

Moja pierwsza odyseja kosmiczna

02
czerwca (niedziela), godz. 12:00

Moja pierwsza odyseja kosmiczna

02
czerwca (niedziela), godz. 14:00–18:00

Łączy nas (Młody) Teatr | warsztaty

06
czerwca (czwartek), godz. 17:00

Barwy natury | wernisaż grupy AKRYLE