Sztuka fotografii | Polski przemysł fotochemiczny po 1945 r.
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Sztuka fotografii | Polski przemysł fotochemiczny po 1945 r.

  • 11
    października 2023 (środa), godz. 17:00
Miejsce:
Młyn KulturyToruń, ul. Kościuszki 75-77

Świetnie prosperujące w latach 30. ubiegłego wiek prywatne zakłady i manufaktury fotochemiczne (jak np. bydgoska Alfa) zostały w czasie wojny niemal doszczętnie zniszczone. Do ich odbudowy przystąpiono już w 1945 r., ale zgodnie z obowiązującymi w gospodarce socjalistycznej zasadami, połączono je w koncern FOTON i w szybkim czasie nazwa ta stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w PRL.
Równocześnie od podstaw budowano nowe fabryki produkujące materiały negatywowe i pozytywowe oraz sprzęt fotograficzny. Pracowali w nich doskonale wykształceni chemicy, konstruktorzy i mechanicy. W roku 1951 wdrożono do produkcji aparat fotograficzny Start. Był on opracowany przez polskich wynalazców, którzy inspirowali się jednak różnymi konstrukcjami zachodnimi. Od tego momentu branża fotochemiczna zaczęła się w błyskawicznym tempie rozwijać, stając się znaczącą gałęzią PRL-owskiego przemysłu.

Wykład z cyklu "Sztuka fotografii" poprowadzi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

Wstęp wolny!

Więcej informacji:
weronika.droszcz@woak.pl
tel. 695 385 110Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Toruń ul. Kościuszki 75-77
87-100 Toruń
tel.: 603 773 74 35