Sztuka fotografii – od dagerotypu do pierwszej polskiej fabryki negatywów
Sztuki wizualne

Sztuka fotografii – od dagerotypu do pierwszej polskiej fabryki negatywów

  • Wydarzenie archiwalne: 30.11.2022
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8
Fotografia została wynaleziona niezależenie od siebie po obu stronach Kanału La Manche (English Channel) we Francji i Anglii w latach 30. XIX wieku.
Nowatorski sposób utrwalania obrazu zainteresował w niedługim czasie zarówno wynalazców, jak i artystów. Bohaterami wykładu są trzej polscy innowatorzy uznani przez historyków za tych, którzy najbardziej wpłynęli na rozwój tej nowej dziedziny sztuki.
👇To oni rozwinęli rewolucyjny wynalazek👇
📸 Józef Feliks Zieliński po upadku powstania listopadowego wyemigrował do Francji. W latach 1842-1848 prowadził w Nantes zakład fotograficzny. Jest też autorem pierwszego polskiego podręcznika fotografii „O dagerotypie”.
📸 Karol Beyer swój zakład fotograficzny prowadził w Warszawie. Fotografował ludzi i architekturę, ale nie unikał eksperymentów: w 1851 roku wykonał dagerotypowe zdjęcia zaćmienia Słońca.
📸 Melecjusz Dutkiewicz był pierwszym polskim producentem materiałów fotograficznych. Założył w 1882 roku fabrykę płyt bromo-żelatynowych, która co prawda nie wytrzymała konkurencji z zagranicznymi producentami, ale przetarła szlaki kolejnym przedsiębiorcom.
Wstęp na wydarzenie jest wolny!
📅Wpadajcie do nas 30 listopada o 18:30. Do zobaczenia!❤️ ____________________________________
⭐️Wykład wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.
Więcej informacji: stanislaw.jasinski@woak.torun.pl tel. 56 652 27 55


Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu