Sztuka fotografii | Jan Szczepanik — genialny polski wynalazca
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

Sztuka fotografii | Jan Szczepanik — genialny polski wynalazca

  • Wydarzenie archiwalne: 25.01.2023
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8
Urodzony w 1872 roku wybitny polski wynalazca, Jan Szczepanik porównywany jest czasem z Leonardem DaVincim albo Tomasem Edisonem.
Nigdy jednak nie dostąpił sławy równej innym geniuszom. Całe życie związany był z Galicją, chociaż jego pomysły wdrażały laboratoria w Wiedniu, Berlinie i Dreźnie. Wszechstronne zainteresowania sprawiły, że opatentował ponad sto wynalazków, innowacji i usprawnień w różnych dziedzinach: tkactwa, fotografii czy telewizji.
To on wpadł na pomysł nowatorskiej technologii fotografii barwnej. W oparciu o jego patent, czyli tzw. „System Szczepanika”, wdrażały tę technologię z sukcesem tak znaczące przedsiębiorstwa jak Agfa czy Kodak.
Chociaż materiałów źródłowych nie brakuje, osiągnięcia Jana Szczepanika wciąż są za mało obecne w świadomości historyków fotografii. Dlatego styczniowy wykład będzie poświęcony właśnie osobie galicyjskiego geniusza, bez względu na to, czy nazwiemy go „polskim Edisonem, Teslą czy DaVincim”…
________________
Wykład wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki.

Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Szpitalna 8
87-100 Toruń
tel.:56 652 27 55