SZTUKA  FOTOGRAFII <br>Jan Saudek i Josef Sudek <br> – mistrzowie fotografii z Czech<br>
Wstęp wolny

SZTUKA FOTOGRAFII
Jan Saudek i Josef Sudek
– mistrzowie fotografii z Czech

  • Wydarzenie archiwalne: 12.02.2020
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8

Cykl comiesięcznych wykładów Stanisława Jasińskiego
„Wybitne postacie historii fotografii”

Galeria zdjęć ze spotkania
fot. Weronika Droszcz


Prascy mistrzowie fotografii

W lutym wykład multimedialny z cyklu Wybitne postacie historii fotografii poświęcony będzie dwóm artystom tworzącym w Pradze czeskiej. Spotkanie zatytułowane Jan Saudek i Josef Sudek – mistrzowie fotografii z Czech w środę, 12 lutego 2020 r. o godzinie 16.30 wygłosi Stanisław Jasiński. Wstęp wolny.

Josef Sudek, inwalida wojenny, weteran Wielkiej Wojny, to jeden z najważniejszych artystów czechosłowackich. Jego styl łączył elementy modernizmu i neoromantyzmu, w latach 30. Sudek zyskał nawet przydomek „Poeta Pragi”, chociaż wypowiadał się językiem obrazu… Wśród najbardziej rozpoznawalnych zdjęć z pierwszego okresu jego aktywności jest cykl fotografii o wybitnie malarskim charakterze; tematem cyklu jest wnętrze Katedry Św. Wita na Zamku Praskim oświetlone wpadającymi przez witraże promieniami słońca. Po II wojnie światowej Josef Sudek kontynuował pracę twórczą w komunistycznej Czechosłowacji. W roku 1975, tuż przed śmiercią, pokazał swoje prace w George Eastman Museum w USA. Dzięki tej wystawie jego fotografie zyskały zainteresowanie poza granicami Czechosłowacji, były m.in. wielokrotnie reprodukowane w książkach i albumach. Josefa Sudka uważano niekiedy za dziwaka – outsidera i samotnika, jednak pomimo kalectwa artysta był w pełni samodzielny i samowystarczalny. Nie dbał też o sławę i uznanie – nie pojawiał się nawet na wernisażach swoich wystaw, ale dziś uważany jest za jednego z ważniejszych artystów fotografii czechosłowackiej, zarówno okresu przed-, jak i powojennego.

O dwa pokolenia młodszy Jan Saudek najbardziej znany jest ze swojego awangardowego podejścia do aktu. Wszystkie plany fotograficzne inscenizował w studiu – w piwnicy praskiej kamienicy. Jego prace często są pastiszami dzieł dawnych mistrzów albo ikonicznych obrazów popkultury. Nieskrępowana inwencja twórcza przysporzyła mu wielu kłopotów w okresie komunistycznym, uznawano go wręcz za pornografa. On sam często podkreślał, że prawo do tworzenia sztuki erotycznej stanowi jeden z aspektów wolności. Techniczna biegłość Jana Saudka, umiejętne łączenie fotografii i mediów malarskich sprawiały, że jego prace od półwiecza cieszą się popularnością na całym świecie. Pierwszą wystawę za żelazną kurtyną miał w 1969 roku w Art Institute of Chicago, kolejne m.in. w Australii. Albumy z fotografiami Jana Saudka w latach 70. ukazały się w USA, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Francji czy Hiszpanii.

Wykład Jan Saudek i Josef Sudek – mistrzowie fotografii z Czech wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Wykłady odbywać się będą w środy, początek godzina 16.30.

Informacje: stanislaw.jasinski@woak.torun.pl    tel. 56 652 27 55Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Szpitalna 8
87-100 Toruń
tel.:56 652 27 55