SZTUKA  FOTOGRAFII
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Sztuki wizualne

SZTUKA FOTOGRAFII

  • Wydarzenie archiwalne: 23.02.2022
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8
Niespełna rok temu Andrzej Różycki był jednym z gości jubileuszowej wystawy Grupa Zero-61: 1961-2021, którą pokazywano w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. W grudniu dowiedzieliśmy się o śmierci wybitnego artysty fotografika, autora filmów dokumentalnych i teoretyka sztuki, którego droga twórcza rozpoczęła się w Toruniu. Lutowy wykład z cyklu Sztuka fotografii będzie miał trochę inny charakter, jego bohaterem będzie właśnie Andrzej Różycki.

W latach 1961-1966 studiował konserwację zabytków i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Działał w najbardziej znanej toruńskiej grupie artystycznej, czyli Zero-61, był także członkiem grupy fotografii artystycznej Rytm oraz interdyscyplinarnej formacji Krąg, pracował jako fotoreporter dziennika Nowości. W roku 1969 przeprowadził się do Łodzi, gdzie podjął studia na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej. Bliskich kontaktów ze środowiskiem artystycznym Torunia nigdy jednak nie zerwał.

Po ukończeniu studiów został wykładowcą łódzkiej szkoły filmowej, należał do działającego w PWSFTviT Warsztatu Formy Filmowej, realizował filmy dokumentalne, awangardowe przedsięwzięcia artystyczne z pogranicza filmu, fotografii i performansu. Jako autor fotografii zasłynął jeszcze w okresie aktywności w Grupie Zero-61 dzięki pracom inspirowanym malarstwem młodopolskim.  W późniejszych okresach pracy twórczej kierował się ku różnym nurtom awangardowym, ale zawsze w jego sztuce wyraźne były poszukiwania duchowe, symbolizm i mityczność świata. Ostatnim wielkim zamysłem artystycznym Andrzeja Różyckiego była Fotoandrzejozofia – próba dotarcia poprzez sztukę fotografii do sacrum. Część prac z tego cyklu prezentowana była właśnie rok temu w toruńskim CSW.

Wykład Andrzej Różycki – fotografia nostalgiczna w środę 23 lutego 2022 r. wygłosi Stanisław Jasiński.

Zapraszamy do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu przy ulicy Szpitalnej 8 (I piętro).

Udział bezpłatny.


Informacje:
stanislaw.jasinski@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55


Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Szpitalna 8
87-100 Toruń
tel.:56 652 27 55