SZTUKA  FOTOGRAFII
Wstęp wolny  /  Sztuki plastyczne

SZTUKA FOTOGRAFII

  • Wydarzenie archiwalne: 15.12.2021
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8

Andrzej Maziec – bydgoski fotografik i fotoreporter będzie bohaterem ostatniego w 2021 roku wykładu z cyklu Sztuka fotografii. Multimedialny wykład Andrzej Maziec – fotograf między pamięcią a tożsamością zaprezentują: Marek Noniewicz (kustosz Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy) oraz Stanisław Jasiński (specjalista ds. fotografii w WOAK Toruń).
Andrzej Maziec (ur. 1948 w Bydgoszczy, zm. 2015 w Bydgoszczy) – polski artysta fotograf, fotoreporter. Członek rzeczywisty Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Związku Polskich Artystów Fotografików od 1985 r.
W opinii prof. Bogdana Chmielewskiego, jednego z liderów Grupy Działania Andrzej Maziec obdarzony był …niezwykłą wrażliwością i czułością na drugiego człowieka i metafizycznym słuchem.
Dorobek artystyczny Andrzeja Mazieca uległ znacznemu rozproszeniu po jego odejściu, reprezentacyjny przegląd prac znajduje się w zbiorach Muzeum Fotografii w Bydgoszczy.

Na multimedialny wykład „Andrzej Maziec – fotograf miedzy pamięcią a tożsamością” zapraszamy w środę, 15 grudnia 2021 r. o godz. 17.00 na platformę Zoom. Udział bezpłatny.

Wykład powstał  w partnerstwie z Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

 
 

Zachęcamy do obejrzenia filmu pt. Andrzej Maziec – postać autentyczna.

Realizacja: Muzeum Fotografii w Bydgoszczy przy Wyższej Szkole Gospodarki / Fundacja Gaudeamus Opieka artystyczna: Marta Rosenthal, Marek Noniewicz
Zdjęcia, montaż: Dariusz Gackowski

 

WYKŁAD POPROWADZI:

Marek Noniewicz  - Urodzony w 1971 r. w Sulechowie, woj. lubuskie. Uzyskał magisterium na kierunku biologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1997 r. W czasie studiów na UMK podjął studia fotograficzne w Lidova Konzevatoř w Ostrawie (1995), pogłębiał swoją wiedzę na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (1999), gdzie studiując pełnił również funkcję technologa w Katedrze Fotografii, kierowanej wówczas przez profesora Stefana Wojneckiego (1997-2001). Współzałożyciel i inicjator działań niezależnej grupy Stado Prusa 1998 r. Prowadził prywatna Galerię Stada Prusa w Poznaniu 1998-1999. Po studiach pracował jako instruktor fotografii w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Obecnie pracuje jako niezależny instruktor, a od 2017 roku jest kustoszem Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. W fotografii sięga do technik historycznych,  próbuje znajdywać jej organiczny rodowód. Posługuje się video, realizuje performance. Jest również wykładowcą i autorem tekstów o fotografii oraz kuratorem wystaw, prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii i zjawisk światłoczułych. Prace Marka Noniewicza znajdują się w zbiorach prywatnych, w Polsce i USA oraz w kolekcji Muzeum Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii w WOAK Toruń. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński prowadzi warsztaty, konsultacje fotograficzne i organizuje plenery. Publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha. Od 2015 r. prowadzi w WOAK cykl comiesięcznych wykładów pt. „Sztuka Fotografii”, w których podejmuje różne zagadnienia z historii fotografii oraz przedstawia twórczość wybitnych artystów fotografii polskiej i światowej.

KIEDY: 15 grudnia 2021 r., godz. 17.00
ZAPISY PRZEZ e-FORMULARZ 
Wykład on-line dostępny na platformie ZOOM (prosimy o pobranie aplikacji oraz zainstalowanie jej na komputerze lub telefonie z działającą kamerką i mikrofonem)
Tuż przed spotkaniem prowadzący prześle e-mailem link do spotkania.

WIĘCEJ INFORMACJI:
Stanisław Jasiński
e-mail: stanislaw.jasinski@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55



Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Powiązane wydarzenia

18
stycznia (sobota), godz. 18:00

Zespół Shackleton | Twórczy Ferment | Koncert

23
stycznia (czwartek), godz. 18:30

Caspar David Friedrich - Morze Lodu | DKJO!

07
lutego (piątek), godz. 11:00

Budowniczki | spektakl

07
lutego (piątek), godz. 11:00

Spektakl „Budowniczki”

08
lutego (sobota), godz. 18:00

Budowniczki | spektakl