SZTUKA  FOTOGRAFII <br>
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

SZTUKA FOTOGRAFII

  • Wydarzenie archiwalne: 24.11.2021
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8

Dwa lata temu pożegnaliśmy Jerzego Riegla – wybitnego artystę i najwybitniejszego w Polsce mistrza izohelii, szlachetnej techniki fotograficznej. Artysta całe swoje życie związał z Bydgoszczą; rodzinne miasto inspirowało jego twórczość przez ponad pięć dekad. W listopadowym wykładzie z cyklu Historia fotografii Stanisław Jasiński przedstawi postać Jerzego Riegla, drogę artystyczną i bezcenną spuściznę wybitnego bydgoszczanina. Na wykład Jerzy Riegel. Arcymistrz izohelii zapraszamy w środę, 24 listopada o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Jerzy Riegel zawodowo związany był z poligrafią, pracował m.in. w Zakładach Graficznych Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych oraz w Drukarni Map Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Zapewne wiedza z zakresu fotochemii, która niezbędna była w jego pracy, pomogła artyście w równolegle prowadzonej działalności artystycznej. Jerzy Riegel był bowiem mistrzem izohelii – szlachetnej techniki fotograficznej, wymagającej cierpliwości i precyzji, ale też wiedzy z zakresu chemii i optyki.

Fotografią artystyczną Jerzy Riegel zajął się w 1963 roku – wziął udział w zakładowym konkursie Drukarz przy pracy. Uczestnicząca w obradach jury Janina Gardzielewska od razu odkryła jego wielki talent i zachęciła do kontynuowania pasji. W 1967 roku Jerzy Riegel został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików, w którego pracach uczestniczył bardzo aktywnie, będąc m.in. członkiem Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej. Brał udział w wystawach środowiskowych i zbiorowych, swoje izohelie prezentował także na wystawach indywidualnych w całej Europie. Zmarł 25 października 2019 roku.

Wykład wygłosi Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, następnie przewodniczącym Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha i Michała Kokota.

Na multimedialny wykład Jerzy Riegel - Arcymistrz izohelii zapraszamy w środę, 24 listopada 2021 r.,  o godz. 17.00

WIĘCEJ INFORMACJI:
Stanisław Jasiński
e-mail: stanislaw.jasinski@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55

Dziękujemy Panu Bartłomiejowi Boguckiemu prowadzącemu blog Wspominaj Bydgoszcz - zdjęcia z Bydgoszczą w tle za użyczenie zdjęć do filmu. Zachęcamy do odwiedzania jego witryn:

www.wspominaj.bydgoszcz.pl

https://www.facebook.com/wspominajbydgoszcz1/

https://www.instagram.com/wspominaj_bydgoszcz/

 Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Szpitalna 8
87-100 Toruń
tel.:56 652 27 55