SZTUKA  FOTOGRAFII <br>
Wstęp wolny

SZTUKA FOTOGRAFII

  • Wydarzenie archiwalne: 14.01.2021
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8

W świecie zachodnim w latach 70. ubiegłego wieku niekwestionowanym hegemonem na rynku aparatów fotograficznych był Kraj Kwitnącej Wiśni. Zaawansowane technologicznie japońskie konstrukcje pojawiały się  też niekiedy za żelazną kurtyną. W ostatniej części multimedialnego wykładu Analogowe aparaty fotograficzne w czasach PRL Stanisław Jasiński przedstawia trafiające do rąk polskich użytkowników od połowy lat 70. aparaty japońskie: Nikon FM (produkowany od 1977 r.), Canon 620 (z 1978 r.), Olympus OM-1 (produkowany od 1972 r.) wraz z dodatkowym obiektywem zmiennoogniskowym 35-105 mm. Jak zauważa, …stały się one wtedy podstawowymi narzędziami profesjonalnych rzemieślników i artystów fotografii w Polsce.

Na zakończenie autor cyklu snuje refleksję nad przyszłością fotografii, zarówno tej analogowej, jak i cyfrowej. Wiele wskazuje, że w wieku XXI obie formy będą funkcjonowały obok siebie.

Wykład przygotował i poprowadził Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK, znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, pełnił funkcję przewodniczącego a następnie członka Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, obecnie jest sekretarzem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w FotografiiKrytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Kiedy: 14 stycznia 2021 r.
Gdzie: platforma YouTube

 

 zobacz więcej o konsultacjach i wykładachŹródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Szpitalna 8
87-100 Toruń
tel.: +56 652 27 55