SZTUKA  FOTOGRAFII <br>
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

SZTUKA FOTOGRAFII

  • Wydarzenie archiwalne: 10.03.2021
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8

W 2021 roku w cyklu wykładów Sztuka fotografii Stanisław Jasiński prezentuje najważniejszych dwudziestowiecznych twórców fotografii artystycznej regionu. Jedną z pierwszoplanowych postaci w tej grupie jest bez wątpienia Alojzy Czarnecki.

Urodził się pod koniec XIX wieku, jeszcze przed pierwszą wojną światową zdobył w Berlinie umiejętności pozwalające na samodzielne prowadzenie zakładu fotograficznego. Niemal cała jego zawodowa kariera związana jest z regionem: w okresie międzywojennym jako rzemieślnik prowadził własny zakład w Więcborku, następnie w Ciechocinku, by ostatecznie pod koniec lat 30. osiąść w Toruniu. Po II wojnie światowej również prowadził prywatny zakład fotograficzny, w którym przez lata powstawały portrety torunian – również tych najbardziej znanych. Od lat 50. ubiegłego wieku Alojzy Czarnecki aktywnie animował toruńskie, a później również regionalne, środowisko artystów fotografików, prowadził również zajęcia z fotografiki dla studentów UMK.

Chociaż multimedialny wykład Alojzy Czarnecki – portrecista toruński poświęcony będzie przede wszystkim wyjątkowo bogatej i zróżnicowanej twórczości artysty, nie zabraknie też wątków związanych z jego aktywnością organizacyjną w środowisku toruńskich fotografików.

Wykład przygotował i przedstawi na żywo na platformie Zoom Stanisław Jasiński – fotografik i instruktor fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, specjalista ds. fotografii WOAK. W latach 2007-2009 był prezesem Okręgu Kujawsko-Pomorskiego ZPAF, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej ZPAF. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Znawca historii fotografii oraz kolekcjoner zabytkowych aparatów i innych artefaktów związanych z tą dziedziną sztuki. Stanisław Jasiński publikuje artykuły teoretyczne i krytyczne w Fotografii, Krytyce Literackiej oraz Biuletynie Informacji Kulturalnej. Jest też organizatorem i kuratorem wystaw fotograficznych – m.in. Edwarda Hartwiga, Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Wacława Wantucha.

Bezpłatny wykład on-line (Platforma Zoom)

KIEDY 21 kwietnia 2021 r., godz. 17.00
ZAPISY PRZEZ e-FORMULARZ do 21 kwietnia 2021 r. godz. 13.00
WIĘCEJ INFORMACJI:
Stanisław Jasiński
e-mail: stanislaw.jasinski@woak.torun.pl
tel. 56 652 27 55Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Szpitalna 8
87-100 Toruń
tel.:56 652 27 55