Sztuka antyku – nudna klasyka czy dziejowa innowacja?
Dziedzictwo

Sztuka antyku – nudna klasyka czy dziejowa innowacja?

  • Wydarzenie archiwalne: 17.05.2024
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

Sztuka antyku – nudna klasyka czy dziejowa innowacja? – wykład Alicji Jakubowskiej, kustoszki zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie, z cyklu Historia sztuki dla uważnych.

Sztuka antyku trwała mniej więcej od około XVI wieku przed naszą erą do 476 roku naszej ery. Starożytni Grecy i Rzymianie tworzyli malowidła na drewnie, ścianach i naczyniach. Malowali też rzeźby i świątynie (malowidło na ścianie to fresk). Jak można malować rzeźbę? Otóż posągi, które przetrwały do naszych czasów, wyblakły, tzn. nie posiadają kolorów. Większość rzeźb po wykonaniu była pokrywana kolorowymi farbami. Nam trudno to sobie wyobrazić, bo znamy białe rzeźby.

Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, obecnie kustoszka zbiorów malarstwa, od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, kuratorka wystaw, m.in.: 36 x Rembrandt (2016), Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy (2021), Mattia Preti. Partia tryktraka (2023) oraz pokazu dzieł Gaspara Van Wittela.

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia. Decyduje kolejność zakupu!

wstęp: 10 zł od osobyŹródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy