Szpulaki czyli radiowa przygoda z przeszłości!
Wstęp wolny

Szpulaki czyli radiowa przygoda z przeszłości!

  • Wydarzenie archiwalne: 21.10.2023
Miejsce:
Młyn KulturyToruń, ul. Kościuszki 75-77

Zapraszamy dzieci i młodzież na Szpulaki, czyli warsztaty, podczas których wspólnie przygotujemy audycję radiową o współczesnym folklorze wykorzystując magnetofon szpulowy. W pierwszej części zastanowimy się, czym jest audycja radiowa i jak ją przygotować, porozmawiamy o folklorze: czym jest lub może być folklor i jaką historię chcemy opowiedzieć. Potem wyruszymy w teren…

Waszym zadaniem będzie zebranie nagrań dźwiękowych. Poszukajcie muzycznej odsłony lokalnego otoczenia; przeprowadźcie wywiady z mieszkańcami rodzimej miejscowości i nagrajcie ulicznych wykonawców. Zbierając nagrania opierajcie się na aktywnym słuchaniu nie tylko rozmówców i ich historii, ale też potencjału brzmieniowego przedmiotów, budynków i przyrody.

Szpulaki przybliżają warsztat pracy dawnych etnografów i etnografek, przypominają stare techniki nagrywania i proces przygotowywania audycji radiowych. Nasze działania inspirowane są postacią Anny Jachniny, dziennikarki Polskiego Radia PiK oraz jej ogromnym wkładem dla dokumentowania folkloru Kujaw, Pałuk, Kaszub, Borów Tucholskich i Kociewia.

Dla kogo?
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 8-13 lat

Korzyści:
Uczestnicy/-czki warsztatów śpiewaczych:

  • poznają stare techniki nagrywania i metody pracy radiowych dokumentalistów/ek
  • będą współtworzyć audycję radiową
  • nauczą się aktywnego słuchania
  • opowiedzą i nagrają historię, której być może jeszcze nikt nie słyszał


Kiedy i gdzie?
21-22.10.2023 r., w godz. 10:00-15:00
WOAK Toruń, ul. Kościuszki 75-77, 4. piętro

Jak się zapisać?
Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Zachęcamy do zabrania wygodnego, luźnego ubrania.

Prowadząca:
Marta Rogalska - wokalistka, flecistka, edukatorka, improwizatorka, animatorka kultury. Śpiewa od dawna, koncertowała w Polsce, Danii, Norwegii, Ukrainie, Francji, Niemczech, Litwie. Interesuje się muzyką eksperymentalną, tradycyjną oraz szeroko pojętym nurtem world music. Obecnie realizuje projekt #JestemStąd czyli Akcja Odkrywania Folkloru Muzycznego skoncentrowany na poznawaniu muzyki tradycyjnej Kujaw.

Szpulaki czyli radiowa przygoda z przeszłości! to część projektu #JestemStąd czyli Akcja Odkrywania Folkloru Muzycznego, realizowanego w ramach stypendium na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Toruń ul. Kościuszki 75-77
87-100 Toruń
tel.: 603 773 74 35