„SZEPT GWIAZD”
Wstęp wolny  /  Film  /  Muzyka i taniec

„SZEPT GWIAZD”

  • Wydarzenie archiwalne: 14.10.2022
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8
„SZEPT GWIAZD” to projekt filmowy będący syntezą teledysku i filmu dokumentalnego. Pokazuje historię i twórczość grudziądzko-toruńskiej formacji VOICES OF THE COSMOS. Reżyserem „SZEPTU GWIAZD” jest Mateusz Matyasik – filmowiec, fotograf, artysta audiowizualny i kulturoznawca. Film powstał w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Grudziądza dla Wojciecha Zięby.
VOICES OF THE COSMOS to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (HATI, X-NAVI:ET) i Wojciecha Ziębę (ELETRIC URANUS) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego (kierownika grudziądzkiego planetarium, radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK). Projekt w nowatorski sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy wykorzystują oryginalne sygnały pozaziemskie: dźwięki odbierane przez radioteleskopy i sonifikacje oraz archiwalne nagrania z misji kosmicznych, które łączą ze ścieżkami instrumentalnymi – zarówno cyfrowych, jak i analogowych instrumentów elektronicznych, a także rozmaitych obiektów akustycznych.
Od 2009 roku VOICES OF THE COSMOS popularyzuje astronomię przez muzykę i muzykę w środowisku naukowym. Projekt był wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w prestiżowych instytucjach naukowych, galeriach, klubach i na festiwalach muzycznych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba, a także warsztaty dźwiękowo-astronomiczne.
Voices Of The Cosmos
Program spotkania
• 18:40 – fragment koncertu VOICES OF THE COSMOS podczas XXIX Festiwalu ARS CAMERALIS 2020, Katowice, 14 listopada 2020 r.
• 19:00 – krótkie wprowadzenie do filmu: Wojciech Zięba (producent – w ramach Stypendium artystycznego Prezydenta Grudziądza) oraz Mateusz Matyasik (reżysera),
• 19:05 – projekcja filmu „SZEPT GWIAZD”,
• 19:30 – rozmowa z udziałem reżysera i bohaterów filmu (prowadzenie: Łukasz Wudarski, dyrektor WOAK).

Miejsce: Toruń ul. Szpitalna 8

Wstęp wolny!

Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Toruń ul. Kościuszki 75-77
87-100 Toruń
tel.: 603 773 74 35