Świętujemy! Boże Narodzenie w sztuce, zwyczajach i obrzędach.
Dziedzictwo  /  Edukacja

Świętujemy! Boże Narodzenie w sztuce, zwyczajach i obrzędach.

  • Wydarzenie archiwalne: 06.12.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4

W tradycyjnej kulturze ludowej czas świąteczny – zwany Godami – trwał od Bożego Narodzenia do Trzech Króli i wiązał się z licznymi, ciekawymi zwyczajami. Wykład stanowić będzie okazję do bliższego poznania niektórych z nich. Dowiemy się m.in. kto przynosił prezenty. Dlaczego na Kujawach to gospodarz podawał potrawy do stołu wigilijnego przy którym zasiadała gospodyni? Jak świętowano bożonarodzeniowy i noworoczny czas w poszczególnych regionach etnograficznych naszego województwa. Spotkanie uzupełni prezentacja ujęć tematu w zbiorach sztuki ludowej ze zbiorów etnograficznych muzeum.

Wykład z okazji jubileuszu 100-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Anna Kornelia Jędrzejewska – kuratorka, muzealniczka, historyczka sztuki i edukatorka. Pracuje na stanowisku kustosza w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, gdzie jest kierownikiem Pracowni Etnografii. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje m.in. na dziedzictwie kulinarnym, szczególnie na piernikarstwie.

Wstęp: 7 zł od osoby

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Decyduje kolejność zakupu biletów!Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.: 52 52 53 555