Święto Województwa w Książnicy Kopernikańskiej
Dziedzictwo  /  Inne

Święto Województwa w Książnicy Kopernikańskiej

  • Wydarzenie archiwalne: 07.06.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8

  1. Zwiedzanie magazynów – dwa wejścia z oprowadzaniem o godz. 13.00 oraz 16.00.

  2. Świat i Polska na zabytkowych mapach ze zbiorów specjalnych Książnicy  – dwie prezentacje o godz. 11.00 i 14.00.
    W trakcje prezentacji pokażemy i omówimy:
    - XVIII-wieczny atlas świata Johanna Baptisty Homanna wydany w Norymberdze i zawierający niezwykle plastyczne mapy świata - państw, krain i ziem - wykonane techniką miedziorytu i często ręcznie pokolorowane. Cechują je przepięknie, bogato ornamentowane kartusze tytułowe i podziałki zaprojektowane przez wybitnych rysowników. Mapy te są też często bogato zdobione winietami miast i rysunkami postaci, reprezentujących ówczesne stany społeczne.
    - jeden z najstarszych planów Torunia autorstwa Matthaeusa Meriana z ok. 1655 roku, miasto przedstawione jako twierdza w formie perspektywicznej.
    - słynny atlas Eugeniusza Romera z 1916 r., na podstawie którego ustalano granice II Rzeczypospolitej Polskiej.

  3. Zajęcia integracyjne dla polskich i ukraińskich dzieci: Klub gier planszowych. Przeciwnicy w grze, przyjaciele w życiu! Od godz. 16.00 do 18.00.
    W naszej wypożyczalni gier planszowych znajdziecie setki planszówek i gier karcianych, również w języku ukraińskim. Mamy gry rodzinne, towarzyskie, kooperacyjne, przygodowe, logiczne. Są wśród nich nowości i bestsellery. U nas zagracie w nie za darmo. A oprócz tego poczęstujemy Was herbatą.

  4. Wernisaż wystawy planszowej Pola Negri (1897-1987) - Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką.
    Pola Negri (właśc. Barbara Apolonia Chałupiec), wielka gwiazda kina niemego. Na scenie zadebiutowała w wieku zaledwie 15 lat. Grała w przedstawieniach teatralnych i wielkich produkcjach filmowych. W tym roku przypada 125. rocznica jej urodzin (przyszła na świat w Lipnie). Z tej okazji w Kujawsko-Pomorskiem obchodzimy Rok Poli Negri.



Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu