Świat to za mało | spotkanie z Pawłem Juszkiewiczem i pokaz filmu „Wycięci”
Wstęp wolny  /  Film  /  Inne

Świat to za mało | spotkanie z Pawłem Juszkiewiczem i pokaz filmu „Wycięci”

  • Wydarzenie archiwalne: 13.03.2024
Miejsce:
WOAK – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (Młyn Kultury)Toruń, ul. Kościuszki 75-77

„Świat to za mało” to cykl spotkań, gdzie w postaci otwartej dyskusji wspólnie porozmawiamy z migrantami i migrantkami, mieszkającymi na stałe lub czasowo w naszym regionie. Podczas każdej z rozmów skupimy się na jednym kraju lub mieście, zwracając uwagę na stereotypy, które zweryfikujemy i porównamy z rzeczywistością.

Tematem marcowego spotkania będzie Białoruś. Kraj ten, choć leży tak blisko Polski, nadal jest słabo znany. Okazuje się, że tuż za naszą granicą dzieją się prawdziwie historyczne wydarzenia związane z walką o demokrację, a Białorusini mieszkający w Polsce, borykają się z problemami z polską biurokracją.

13 marca 2024 roku o godzinie 18:00 porozmawiamy z Pawłem Juszkiewiczem – Polakiem z Białorusi pochodzącym z Wasiliszek na Grodzieńszczyźnie, który mieszka w Toruniu od 2003 roku. Jest absolwentem pedagogiki, stosunków międzynarodowych oraz turystyki i rekreacji na UMK w Toruniu. W 2011 roku został wyróżniony tytułem „Najlepszy Student Zagraniczny w Polsce”. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki oraz wykładowcą na Uniwersytecie WSB Merito. Aktywnie włącza się w działania wspierające demokratyczną opozycję białoruską. Był współorganizatorem akcji solidarności z Białorusią w Toruniu i Bydgoszczy oraz wystaw fotograficznych na temat sytuacji więźniów politycznych na Białorusi. W 2012 roku zaczął ubiegać się o polskie obywatelstwo i po 11 latach Agencja ABW uznała, że jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju.

Przed spotkaniem z Pawłem Juszkiewiczem o godzinie 17:00 odbędzie się pokaz filmu „Wycięci”, reżyserstwa Aliaksandra Vialitchanka – niezależnego białoruskiego dziennikarza.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim i polskim. Pokaz filmu w białoruskiej wersji językowej z napisami w języku polskim i angielskim.

Partnerami wydarzenia są Fundacja Emic, Uniwersytet WSB Merito oraz Kopernikańskie Centrum Integracji UMK.



Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu