„Świat, którego już nie ma” – fotografie inowrocławskiej Kopalni Soli - wernisaż
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

„Świat, którego już nie ma” – fotografie inowrocławskiej Kopalni Soli - wernisaż

  • Wydarzenie archiwalne: 03.12.2023
Miejsce:
Teatr MiejskiInowrocław, pl. Klasztorny 2

Niepublikowane dotąd fotografie inowrocławskiej Kopalni Soli będą tematem wystawy „Świat, którego już nie ma” autorstwa Mirosława Araszewskiego. Zdjęcia wykonane w 1986 roku ukazują wyjątkowość i malowniczość kopalnianych korytarzy w niezwykłych barwach, w jakich sól naturalnie występowała na terenie Kujaw od najdawniejszych czasów: różu, czerwieni, bieli i szarości.

Na wernisaż zapraszamy w niedzielę, 3 grudnia, o godz. 18.30 do Teatru Miejskiego.

MIROSŁAW ARASZEWSKI

Urodził się 1941 roku w Baranowiczach. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Gdyni-Orłowie – kierunek Fotografii, a także Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi – Wydział Operatorski, dyplom w roku 1973. Do 1985 był nauczycielem akademicki w PWSFTviT. Równolegle był związany z realizacją filmową jako fotosista, drugi operator oraz jako samodzielny operator przy filmach dla Wytwórni Semafor, Oświatówki i Telewizji.

W latach 1998-2002 prowadził zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wyższym Studium Fotografii, a także na Wyższym Studium Fotografii „AFA” we Wrocławiu. Od roku 1975 jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików – leg. 429.

Dr hab. profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. Był prorektorem WSSiP w latach 2000-2012 i Kierownikiem Katedry Fotografii. Prowadził Pracownię Fotografii Kreacyjnej i Artystycznej – do końca uczelni w roku 2018.

W pracy zawodowej jako fotografik specjalizował się w fotografii użytkowej w dziedzinach: reklamy, mody, teatru i przemysłu. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych i brał udział w licznych wystawach zbiorowych. Oprócz dydaktyki był organizatorem wielu plenerów i wystaw prac studentów. Obecnie realizuje projekty własnych wystaw fotograficznych.

W roku 2023 otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.Źródło: Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu

Kujawskie Centrum Kultury

ul. Kilińskiego 16
88-100 Inowrocław
tel.: 52 357 58 67

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

Wystawa Solnictwa

dzisiaj
⟶ stała

Askaukalis