Staropolska na nowo. Sarmackie powroty
Wstęp wolny  /  Literatura

Staropolska na nowo. Sarmackie powroty

  • Wydarzenie archiwalne: 19.10.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
W środę, 19 października, zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Staropolska na nowo. O powrocie tzw. sarmatyzmu opowiedzą wykładowcy z Katedry Antropologii Literatury i Nowych Mediów UMK: prof. dr hab. Krzysztof Obremski, znawca literatury staropolskiej (szczególnie nurtu religijnego), teorii retorycznej i panegiryzmu oraz dr hab. Paweł Bohuszewicz, prof. UMK, znawca literatury staropolskiej, teorii interpretacji, społecznych studiów nad nauką oraz badacz "długiego trwania sarmatyzmu". Wyklad odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 16.30. Wstęp jest bezpłatny.

Obok mody na słowiańskość coraz liczniejsze są we współczesnej kulturze polskiej nawiązania do tak zwanego sarmatyzmu; tradycja szlachecka wciąż wydaje się żywa, również - co może wydać się zaskakujące - w czasach późnej nowoczesności. Drugi wykład popularnonaukowy z serii przybliżającej dziedzictwo polskiej literatury dawnej będzie dotyczył tych właśnie zagadnień.

Wykład odbędzie się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Książki oraz budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na zdjęciu: Korneli Szlegel - Polonez pod gołym niebem/Wikipedia

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 09:00

Luty 2024 w Mediatece Raszei

dzisiaj
godz. 16:30

Luty 2024 w Mediatece Raszei

28
lutego (środa), godz. 17:00

Luty 2024 w Mediatece w Młynach