Logo partnera
Wstęp wolny  /  Literatura

Środowiska numizmatyków w I Rzeczypospolitej- wykład prof. Bartosza Awianowicza

  • Wydarzenie archiwalne: 20.09.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
11-16 września 2022 r. w Warszawie odbył się XVI International Numismatic Congress, największe tego typu wydarzenie, skupiające co sześć lat numizmatyków z całego świata. Poza setkami referatów, wykładów plenarnych i posterów zaprezentowano cztery wystawy, w tym poświęconą historii ruchu numizmatycznego w Polsce. Tę ekspozycję od 16 września można oglądać w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

Ekspozycja koncentruje się przede wszystkim na towarzystwach numizmatycznych powstających w Krakowie, Warszawie, Lwowie, Poznaniu i Bydgoszczy w drugiej połowie XIX wieku i w okresie II RP. Otwiera ją plansza poświęcona ośrodkom, w których interesowano się monetami (szczególnie antycznymi) już w wieku XVI (Kraków) oraz XVII (Gdańsk, Wrocław i Toruń).

20 września o godz. 18.00 zapraszamy na wykład Bartosza Awianowicza, prof. UMK i wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, który nawiązując do wystawy opowie o środowiskach numizmatycznych w I Rzeczypospolitej. Szczególna uwagę poświęci działalności rektora toruńskiego gimnazjum akademickiego w latach 1695-1705, Georga Wende. Wykład odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej. Wstęp jest bezpłatny.

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.:56 622 66 42