Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie

  • Wydarzenie archiwalne: 16.05.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie to nowy cykl spotkań w Książnicy Kopernikańskiej przygotowany przez Katarzynę Kluczwajd. W trakcie trzeciego spotkania, na które zapraszamy 16 maja, Katarzyna Kluczwajd opowie o toruńskich domach towarowych. Będzie mowa o pierwszych w Toruniu nowoczesnych gmachach wzniesionych dla domów towarowych (już bez części mieszkalnej) – przy ul. Szerokiej, w latach 1912-1913, oraz ich różnorodnych funkcjach w ciągu kolejnych dekad. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Starszy z tych dwóch przybytków, pod nr. 11, w miejscu barokowej kamienicy, to królestwo firmy Michaelisa Chlebowskiego (zał. 1878), która oferowała głównie bieliznę, także w sprzedaży wysyłkowej. W latach 90. XIX w. i na pocz. XX w. sklep działał przy ul. Szerokiej 22. W okresie II RP tak samo często jak właściciele czy dzierżawcy, zmieniał się profil działalności dawnego domu towarowego M. Chlebowski. Czego tu nie było – od salonu... samochodowego i drukarni począwszy, przez skład mebli, Dom Konfekcyjny Zygmunt Orcholski, po znany dom towarowy Braci Błoch (zał. 1894), specjalistów branży sportowej, później też odzieżowej.

Drugi obiekt to gmach na posesji rodziny Dietrichów pod nr. 35, wzniesiony w 1913 roku w miejscu wyburzonych nowożytnych kamienic. U schyłku XIX w. pracował tu skład metalowej firmy C.B. Dietrich, a także innych branż, np. fabryki kapeluszy G. Grundmanna. Nowy budynek zaprojektował architekt z Berlina. Dietrich po 1920 roku opuścił Toruń, zakład zyskał polskiego właściciela i nazwę (Towarzystwo Handlowo-Przemysłowe, dawn. C. B. Dietrich i Syn). Lata 30. XX w. to epoka Jana Kapczyńskiego, który zamierzał przeprowadzić wiele zmian, m.in. utworzyć... kino. Po II wojnie światowej na krótko wprowadziła się tu prywatna hala targowa. W okresie gierkowskiego dobrobytu uruchomiono tu Dom Towarowy Flis (1972), zwany nowym domem towarowym dla odróżnienia od starego, tj. PeDeTu przy Rynku Staromiejskim.

Kolejne spotkania z cyklu Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie:

  • 13 czerwca: Królestwa mebli i czekolady przy ulicy Mostowej

  • 10 października: Przedsiębiorcza ulica Strumykowa i biznesy przy "Nowym Pasażu"

  • 7 listopada: Knajpy Rynku Nowomiejskiego

  • 21 listopada: Sąsiedzi z ulicy św. Katarzyny

  • 12 grudnia: Hippiczne królestwo Maxa PalmaŹródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.:56 622 66 42