Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie | Nowoczesny Rynek Staromiejski i produkcyjne historie
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie | Nowoczesny Rynek Staromiejski i produkcyjne historie

  • Wydarzenie archiwalne: 21.03.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8


Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie - to nowy cykl spotkań stacjonarnych w Książnicy Kopernikańskiej przygotowany przez Katarzynę Kluczwajd.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy 21 marca o godz. 18.00. Katarzyna Kluczwajd opowie o Rynku Staromiejskim. Bohaterami opowieści będą: inwestor i kupiec Adolph Lewin, rzeźnik Gustav Scheda, kupcy z Lubeki - Anton Ludwig Kordes i Louis Anton Damman oraz ich orły w przestrzeni miasta. Wystąpią także: właściciele mydlarni - Adolph Leetz i Johann Michael Wendisch, który w kamienicy Pod Gwiazdą urządził sklep z witryną od frontu; księgarz i wydawca pocztówek Albert Matthesius; a także zegarmistrz Kazimierz Bibik. Nie zabraknie również rodziny Leiserów, do której należało kilka posesji przy Rynku i głównej ulicy miasta.
Rynek Staromiejski w opowieści Katarzyny Kluczwajd zostanie ukazany jako plac inwestycyjno-budowlany, gdzie nowe kamienice wznoszone były w miejscu wyburzonych, jako siedziba wytwórni i przeróżnych zakładów – od fabryk mydła po... fabrykę wędlin i stację benzynową, wytwórnię zegarów biurowych, a także jako centrum handlu – od targowiska po nowoczesny dom handlowy. Katarzyna Kluczwajd wspomni także o lokalach gastronomicznych, które działały w przyrynkowych kamienicach.


Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.


Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.:56 622 66 42