Średniowiecze – czyżby epoka światła?
Średniowiecze – czyżby epoka światła? – wykład Alicji Jakubowskiej, kustoszki zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie, z cyklu Historia sztuki dla uważnych.
Początek średniowiecza jest jednoznaczny z rozpadem świata starożytnego. W wiekach średnich rozprzestrzeniało się i umacniało chrześcijaństwo, a wizje człowieka i świata opierała się na Piśmie Świętym, które wyznaczało perspektywę rozwoju życia i kultury. Językiem łacińskim posługiwano się w liturgii, kulturze czy dyplomacji, a dodatkowo wyodrębniły się z niego języki romańskie: hiszpański czy francuski.
Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, obecnie kustoszka zbiorów malarstwa, od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, kuratorka wystaw, m.in.: 36 x Rembrandt (2016), Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy (2021), Mattia Preti. Partia tryktraka (2023) oraz pokazu dzieł Gaspara Van Wittela.
Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl w zakładce Wydarzenia. Decyduje kolejność zakupu!
wstęp: 10 zł od osoby
Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy