Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem

  • Wydarzenie archiwalne: 21.06.2022
Miejsce:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi Grudziądz, Wodna 3
Nokturny. Hommage a Chopin. Rysunki Wojciecha Siudmaka - wystawa prac jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego, Wojciecha Siudmaka, zafascynowanego od lat twórczością wielkiego kompozytora, Fryderyka Chopina.
Nokturny. Hommage a Chopin – artysta, zainspirowany twórczością Fryderyka Chopina, od 2009 roku pracuje nad cyklem obrazów, rysunków i rzeźb, poświęconym nokturnom wybitnego kompozytora.
Prace Siudmaka zostały zebrane w albumie „Chopin. Siudmak / Nokturny - teksty” w 2021 roku (Dom Wydawniczy Rebis). Wizje inspirowane Kosmosem, które tak dobrze znamy, chociażby z cyklu prac poświęconemu "Diunie", odzwierciedlają słynne "Nokturny" Chopina w postaci niejednoznacznych i refleksyjnych rysunków, wyrażających pełną gamę emocji i nastrojów.
Twórca przełożył na język sztuki styl romantycznych utworów, pełnych ukrytych znaczeń i symboli, otwierając wrota na gigantyczną przestrzeń wyobraźni, w której odwieczny porządek wszechświata fascynuje i przyciąga, a zarazem przeraża swoją nieskończonością i tajemniczością.

Wojciech Siudmak – artysta urodzony w 1942 r. w Wieluniu, gdzie ukończył szkołę podstawową. W latach 1961 – 1966 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a następnie w Ecole des Beaux – Arts w Paryżu. Mieszka i tworzy w Paryżu. Uważany jest za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, mającego swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez Salvadora Daliego i René Magritte'a.
Malarskie wizje artysty cechuje wirtuozeria w oddawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i przestrzeni oraz pewna linia, przypominająca kreskę Ingresa. Świat Wojciecha Siudmaka jest pełen fantastycznych konstrukcji, baśniowych postaci oraz osobistej symboliki, gdzie klasyczne piękno sąsiaduje z okaleczeniem i deformacją. Jednakże centralnym punktem jego dzieł jest najczęściej istota ludzka.
Obrazy artysty pokazywane były między innymi na wystawach w Londynie, Paryżu, Berlinie Cannes, Bostonie oraz w wielu miastach Polski. Niezwykle prestiżowa była wystawa zorganizowana z okazji powitania XXI wieku na symbolizującej Paryż i Francję Wieży Eiffla. Wojciech Siudmak jest honorowym obywatelem miasta Wielunia, Ozoir la Ferriere i Gaillac i Saint – Thibault – des – Vignes we Francji. Został odznaczony m.in. Orderem Zasługi II RP.

21.06.2022 r., godz. 17.00

Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem – wydarzenie towarzyszące wystawie „Nokturny. Hommage a Chopin. Rysunki Wojciecha Siudmaka”.

Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny.

Wystawa prezentowana do 4 września 2022 r. w Gmachu Głównym Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5.

Źródło: Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wodna 3
86-300 Grudziądz
tel.: 56 465 90 63