Spotkanie z Markiem Czarneckim „Ostatnie wakacje”
Wstęp wolny  /  Literatura

Spotkanie z Markiem Czarneckim „Ostatnie wakacje”

  • Wydarzenie archiwalne: 16.11.2022
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
Marek Czarnecki jest znakomitym fotografikiem, teraz do jego twórczych pasji dołączyła literatura. 16 listopada zaprezentuje w Książnicy Kopernikańskiej swoją debiutancką powieść - "Ostatnie wakacje". Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Rok 2019 był dla każdego z nas ostatnim rokiem normalności i spokoju. Kolejne lata, a w szczególności rok 2020 i 2021 spędziliśmy w izolacji i osamotnieniu. W świecie nas otaczającym trwała zacięta walka z wirusem, który nie wiadomo skąd i dlaczego pojawił się najpierw na dalekim wschodzie a następnie na pozostałych kontynentach. W Europie wirus rozpoczął swój marsz od krajów śródziemnomorskich a następnie dotarł do krajów Europy Środkowej i Północnej, w których represje i ograniczenia skierowane do społeczeństw doprowadziły do zawirowań gospodarczych, całkowitej niewydolności systemu ochrony zdrowia i olbrzymich utrudnień w codziennym życiu mieszkańców tych krajów. Połączony czas pracy, nauki i odpoczynku zaczęliśmy spędzać w domu z rzadka uzyskując instytucjonalne zgody na wyjście po zakupy czy na spacer. W odczuciu większości ludzi żyliśmy w uścisku, z jednej strony instytucji państwa a z drugiej olbrzymiego strachu przed wirusem i skutkami zakażenia nim. W tamtym czasie jakość kontaktów międzyludzkich zależała od przepustowości łączy internetowych i jakości monitora czy wyświetlacza smartfonu, na których oglądaliśmy naszych rozmówców. Osobisty kontakt z rodziną czy znajomymi został odłożony na niewiadomą przyszłość.
Czas samotności i refleksji wynikającej z pandemii Autor postanowił wykorzystać na napisanie swojej pierwszej powieści "Ostatnie wakacje".
Akcja powieści rozgrywa się na jednej z hiszpańskojęzycznych wysp Oceanu Atlantyckiego. Autor przedstawia nam w niej losy dwojga młodych ludzi Toma i Melanie, którzy mając w ręku świeżo otrzymane dyplomy prestiżowej brytyjskiej uczelni wyjeżdżają na wymarzone wakacje będące jednocześnie ich podróżą poślubną. W trakcie ich pobytu pojawia się na wyspie dziwna choroba, która spowoduje, że zarówno mieszkańcy wyspy jak i turyści będą musieli stawić jej czoło. Rozpoczyna się gra o życie i zdrowie a przed bohaterami stawiane są wyzwania, z którymi nigdy nie mieli do czynienia.
Spotkanie będzie połączone z otwarciem wystawy "Zagubiony Świat".


Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 09:00

Luty 2024 w Mediatece Raszei

dzisiaj
godz. 16:30

Luty 2024 w Mediatece Raszei

28
lutego (środa), godz. 17:00

Luty 2024 w Mediatece w Młynach