Spotkanie z lalkami. Warsztaty
Teatr / Kabaret

Spotkanie z lalkami. Warsztaty

  • Wydarzenie archiwalne: 25.06.2022
Miejsce:
Wojewódzki Ośrodek Animacji KulturyToruń, ul. Szpitalna 8
CEL:
Poznanie szeroko pojętego teatru lalek, jego idei i elementarnych umiejętności sztuki lalkarskiej, aktorskiej, reżyserskiej, oraz rozwijanie wrażliwości w sferze estetyki teatru formy.

ADRESACI:
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych fenomenem i czarem teatru lalek: animatorów kultury, instruktorów teatralnych, nauczycieli i pedagogów, młodzieży i studentów oraz wszystkich pasjonatów teatru formy. Szczególnie zapraszamy osoby prowadzące amatorskie grupy teatralne, które potrzebują nowych bodźców oraz pomocy w usystematyzowaniu swoich pomysłów na działania twórcze.

PROGRAM:
Spotkanie z lalkami będzie inspiracją i zachętą do tworzenia teatru formy. Wymaga on jedynie – albo aż – spostrzegawczości, poruszenia własnej wewnętrznej wrażliwości na piękno rzeczy prostych, niosących ślady oryginalnego zużycia, a także wyobraźni, która uczyni z przedmiotów artefakty uczuć i emocji.
Lalka sceniczna, chociaż stworzona na podobieństwo np. człowieka, nie jest żywym aktorem. Jest przedmiotem, który dopiero w rękach lalkarza staje się postacią dramatu, a aktor lalkarz… demiurgiem. Sztuką lalkarską jest teatr plastyczny, gdyż kładzie nacisk na przekazywanie sensów za pomocą kompozycji odpowiednio dobranych i zaanimowanych przedmiotów. Coraz częściej nazywa się go też teatrem formy.

W programie:

  • Prezentacja różnych form lalkowych – od pacynki do marionetki (m.in. lalek z domowej kolekcji prowadzącego, a także lalek z Teatru Baj Pomorski ze spektakli, które reżyserował Ireneusz Maciejewski ).

  • Prezentacja technik animacji sztuki lalkarskiej i ćwiczenia praktyczne.

  • Zagadnienia z zakresu teatru lalek, teatru przedmiotu, tworzenia sytuacji scenicznych oraz reżyserii.


Warsztaty poprowadzi reżyser, lalkarz Ireneusz Maciejewski stale współpracujący z Teatrem Baj Pomorski w Toruniu. Dzieląc się swoim  dwudziestoletnim doświadczeniem lalkarskim przeobrazi  warsztaty w zjawisko artystyczne.

PROWADZĄCY:
Ireneusz Maciejewski – reżyser teatralny, aktor, lalkarz, filmowiec, montażysta, performer, mim, z zamiłowania fotograf. Autor sztuk, adaptacji teatralnych oraz tekstów piosenek. Absolwent Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Lalkarski w Białymstoku), Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie Zrealizował ponad 40 spektakli teatralnych. Jest autorem projekcji multimedialnych, a także krótkich form filmowych.

CENA: 50 zł

Płatność w kasie (do godz. 15:00 w dni robocze) lub na konto: Bank MILLENNIUM
61 1160 2202 0000 0000 6090 1253 (w tytule przelewu proszę podać datę i nazwę warsztatów)

KIEDY: 25.06 2022 r.
TERMIN ZGŁOSZEŃ I WPŁAT: do 23 czerwca 2022 r.
CZAS TRWANIA: warsztaty obejmują 8 godz. dydaktycznych
sobota 26.06.2022 r.  w godz. 10:00-15:00 (z przerwą)

MIEJSCE: WOAK Toruń, ul. Szpitalna 8

O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń!
Zgłoszenia można dokonać telefonicznie lub przez formularz zgłoszeniowy na dole strony.

WIĘCEJ INFORMACJI:
Ireneusz Maciejewski
e-mail: ireneusz.maciejewski@woak.torun.pl
tel. 566522755

 

Źródło: WOAK Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

Szpitalna 8
87-100 Toruń
tel.:56 652 27 55