Spotkanie z Krzysztofem P. Czyżewskim, premiera książki Izabela. Świat w płomieniach
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Edukacja  /  Literatura

Spotkanie z Krzysztofem P. Czyżewskim, premiera książki Izabela. Świat w płomieniach

  • Wydarzenie archiwalne: 09.03.2023
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
W czwartek, 9 marca, naszym gościem będzie Krzysztof P. Czyżewski, autor powieści historycznej Izabela. Świat w płomieniach.
Spotkanie z pisarzem poprowadzi Katarzyna Kluczwajd. Początek o godz. 18.00.

Krzysztof P. Czyżewski, torunianin, zawodowo adwokat, wielbiciel czarnej herbaty, miłośnik historii i przedmiotów z duszą – zawsze na tropie. Za literackie tworzywo obrał historię i rodzinne miasto. Jego powieść adresowana jest do miłośników zagadek, intryg i niespodziewanych zwrotów akcji. Fakty historyczne stanowią konstrukcję, na której osnuta jest pełna ciekawostek, zwrotów akcji i emocji intrygująca fabuła – za jej sprawą historia ożywa, autentyczne postacie stają się bliskie, a niektóre toruńskie nabierają kolorytu. Książka pozwala zanurzyć się w przeszłości i „przeżyć” przygody Izabeli Czartoryskiej, pozwala inaczej spojrzeć na czasy Księstwa Warszawskiego, na Toruń, zachęca do własnych poszukiwań dziejów miejsc i ludzi.

Księżna Izabela Czartoryska, kobieta o fascynującej osobowości i intelekcie, której przyszło żyć w kraju wymazanym z mapy Europy, dostaje szansę uratowania swojej ukochanej ojczyzny. Pod przybranym nazwiskiem próbuje ustalić znaczenie tajemniczego podarku. Trop początkowo prowadzi do miasta, o które walczy pięć zwaśnionych mocarstw. Prawdziwa gra toczy się jednak o najwyższą stawkę – wolną Polskę.

Czy flisacy, car Aleksander, Józef Wybicki, Napoleon pomogą księżnej Izabeli? Akcja rozpoczyna się na cmentarzysku pamięci, z którego ku wspomnieniom i przyszłości prowadzi wiele dróg... Oprócz magicznych przedmiotów – niezwykłej fibuli i tajemniczego talara, które spinają wartką akcję, wciąż pojawia się klucz do „świątyni pamięci” – także jako znak graficzny (takich podtekstów jest więcej) – to klucz do utworzonej przez Izabelę Czartoryską w Puławach Świątyni Narodowej Pamięci, pierwszego polskiego muzeum narodowego. Klucz, który otwiera, ale i zamyka...

Wstęp jest bezpłatny.

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu