Logo partnera
Edukacja

Spotkanie z cyklu: „Poznajmy naszych sąsiadów” –  Szwecja

  • Wydarzenie archiwalne: 27.05.2022
Miejsce:
Gmach główny Gdańska 4Bydgoszcz, ul. Gdańska 4
wstęp do muzeum – bilet specjalny 1 zł

Dyskusja panelowa z udziałem prof. Pawła Jaworskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. Marka Zielińskiego z UKW na temat stosunków polsko-szwedzkich na przestrzeni wieków. Pretekstem do niej jest książka Hermana Lindqvista „Przez Bałtyk. 1000 lat polsko-szwedzkich wojen i miłości”.

Szwecję i Polskę łączy tysiąc lat historii, dzieli zaś nie tylko morze. Oba kraje pojawiły się na mapie średniowiecznej Europy niemal równocześnie, lecz ich drogi poszły w innych kierunkach. Najlepiej ilustruje to zderzenie szwedzkiego „obowiązek ponad wszystko” z polskim „jakoś to będzie”.

Aż dziw, że w czasach Zygmunta III Wazy oba państwa były ze sobą powiązane, a wzajemne relacje się nasiliły. Jednak później, częściej spotykaliśmy się na wojnie niż przy stole. Armie szwedzkie grabiły i niszczyły nasz kraj zachęcone słabością Rzeczpospolitej. Dwudziesty wiek i czasy współczesne zmieniły to diametralnie. Razem zapisaliśmy piękne karty wzajemnej pomocy – Szwedzi przyjęli tysiące polskich uchodźców uciekających przed komunizmem, a Polacy niedawno wysłali strażaków, by pomogli gasić płonące szwedzkie lasy.

Herman Lindqvist jest szwedzkim pisarzem i dziennikarzem, który ponad dwadzieścia lat był korespondentem w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji, relacjonując dwadzieścia sześć wojen na całym świecie. Mieszkał w jedenastu różnych stolicach i odwiedził ponad sto krajów. Ma w dorobku sześćdziesiąt siedem tytułów, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad czterech milionów egzemplarzy. Jego historyczne seriale telewizyjne uczyniły z niego postać znaną w Szwecji. Był także prywatnym nauczycielem historii dla księżnej Wiktorii. Od 2014 roku mieszka z żoną Polką w Warszawie.

Źródło: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

ul. Gdańska 4
85-006 Bydgoszcz
tel.:52 52 53 555