Spotkanie z Anną Brzezińską
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Literatura

Spotkanie z Anną Brzezińską

  • Wydarzenie archiwalne: 05.09.2023
Miejsce:
Książnica KopernikańskaToruń, Juliusza Słowackiego 8
Anna Brzezińska - ceniona pisarka i historyczka, autorka powieści i opowiadań, trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, najbardziej prestiżowego polskiego wyróżnienia w dziedzinie fantastyki. Podczas spotkania w Książnicy Kopernikańskiej, które odbędzie się 5 września, zaprezentuje "Zmierzch świata rycerzy. O kobietach, którym zawdzięczamy Nowożytność". To jej najnowsza książka, w której opowiada o wpływowych kobietach renesansu, które przetrwały "zmierzch świata rycerzy" i uporządkowały po nich rzeczywistość na nowo. Anna Brzezińska roztacza w niej fascynującą panoramę ostatnich dekad średniowiecza i początków ery nowożytnej, niespodziewanie aktualną, stanowiącą zaskakujący komentarz do dzisiejszych czasów. Pokazuje transformację ustalonego, niezachwianego dotychczas męskiego porządku oczami wpływowych kobiet epoki.

Tło dla splatających się losów żeńskich bohaterek stanowią: wielość wątków obyczajowych i kulturowych, ówczesne praktyki wojenne, seksualne, polityczne, religijne i artystyczne, tradycje i życie codzienne poszczególnych warstw społecznych, zaczynając od teatru władzy i związanych z nim knowań, poprzez opisy uczt i życia w miastach, na przesyconych symboliką mitów arturiańskich burgundzkich turniejach rycerskich kończąc. Spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury oraz Dziedzictwa Narodowego a także z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1367290723822630

Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu

ul. Słowackiego 8
87-100 Toruń
tel.: 56 622 66 42